Wrastające paznokcie
ANNA GAWRYLUK • dawno temuPielęgnacja stóp jest bardzo ważna nie tylko ze względu na wygląd, ale także na samopoczucie i zdrowie. Problem wrastających paznokci dotyczy osób w różnym wieku i niezależnie od płci. Jak ustrzec się przed skutkami zaniedbań i nieodpowiedniej pielęgnacji stóp?
Problem wrastających paznokci nie istnieje od wczoraj. Ponoć już w 1650 roku przed naszą erą, na papirusie, opisywano metody leczenia wrastającej płytki paznokcia. Przyczyny były zawsze te same, jedynie metody leczenia idą z biegiem czasu.
Co powoduje, że paznokcie wrastają w ciało powodując ból i stan zapalny:
niewłaściwe obcinanie paznokci i brak odpowiedniej higieny,niewygodne buty,predyspozycje genetyczne i wady stóp.
Niestety, bardzo wiele osób bagatelizuje ten problem, myśląc, że samo przejdzie. Wydaje nam się, że jeśli zaczniemy wycinać paznokieć jeszcze bardziej, jego stan się poprawi. Niestety, w ten sposób tylko pogarszamy sytuację, a do lekarza zgłaszamy się dopiero wtedy, gdy ból uniemożliwia chodzenie. Zaczyna się zwykle niewinnie, a kończy ropniem i stanem zapalnym, któremu towarzyszy silny ból, obrzęk i zaczerwienienie.
Profilaktyka:
Nie ma złotego środka, który sprawi, że problem wrastających paznokci nagle zniknie. Możemy jedynie bardzo uważnie dbać o higienę stóp i zakładać odpowiednie obuwie.
Aby paznokcie nie wrastały należy:
chodzić tylko w wygodnych butach (buty za ciasne uciskają palce, a za szerokie powodują, że palce obijają się o ścianki, paznokcie zaczepiają o wnętrze buta i łamią się),prawidłowo obcinać paznokcie. Brzeg paznokcia nie może być zaokrąglony,nie obcinać skórek.
Leczenie:
osoby mające skłonności do wrastających paznokci powinny stosować specjalne kosmetyki, które zmiękczają płytkę paznokcia.jeśli jednak nie radzimy sobie z tym bolesnym problemem, lepiej zasięgnąć porady chirurga. Leczenie chirurgiczne jest bardzo skuteczne. W niektórych przypadkach zabieg jest prosty i polega na odcięciu skalpelem boku paznokcia i wyjęciu odciętego fragmentu cążkami.tamponowanie – zabieg wykonywany tylko wtedy, gdy paznokieć nie wrasta głęboko. Po podważeniu paznokcia, wkładamy pod niego tampon zwilżony maścią tranową, linomagiem albo płynem na wrastające paznokcie. Opatrunek zmieniamy codziennie, aż do ustąpienia dolegliwości.czasami, chociaż coraz rzadziej, usuwa się paznokieć w całości (nowy, nie ma tendencji do wrastania).najczęściej stosowaną metodą jest klinowe wycięcie paznokcia. Wycinany jest wąski pasek obejmujący wrastającą część paznokcia i przyległy do niego wał paznokciowy w miejscu wrastania. Powstały ubytek skóry i paznokcia jest zszywany, a gojąc się paznokieć odzyskuje swój prawidłowy kształt i nie ma tendencji do wrastania. Zabieg ten wykonywany jest przez chirurga w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesny.najbardziej skuteczną metodą jest metoda klamrowa. Na paznokieć zakładana jest klamra ze stali chirurgicznej. Taka klamra zmienia tor wzrostu paznokcia i wyciąga go z wału paznokciowego przynosząc natychmiastową ulgę.
Wrastanie paznokci jest problemem nawracającym, a my często go bagatelizujemy. Dopiero, kiedy okazuje się, że ból jest tak wielki, że nie możemy chodzić, wybieramy się do lekarza.
Źródło: Problemy Higieny i Epidemiologii 2009, 90(1)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze