Moda na lewatywę
MONIKA BOŁTRYK • dawno temuLewatywa jeszcze do niedawna była stosowana niemalże wyłącznie w szpitalach, kiedy wskazania medyczne tego wymagały. Dziś oczyszczanie jelit stało się modne, jak grzyby po deszczu rosną firmy, które proponują hydrokolonoterapię. A to wszystko za sprawą gwiazd szklanego ekranu, które niechętnie, ale przyznają, że dość często stosują lewatywę jako metodę pozbycia się zbędnych kilogramów.
Lewatywę stosowano już w starożytności. Na przestrzeni wieków zmieniało się podejście do metody oczyszczania jelit. W wieku XVII była niezwykle popularną czynnością higieniczną elit, stosowaną częściej niż kąpiele. W XIX wieku stosowano ją jako karę. Przez wiele dziesiątków lat była zarezerwowana wyłącznie dla celów medycznych. Kojarzyła się głównie z przykrymi doświadczeniami kobiet na porodówkach. W ostatnich kilku latach stała się modna, najpierw w środowisku gwiazd. Do stosowania lewatywy przyznają się między innymi: Mick Jagger, Madonna, Britney Spears, Courtney Love, Gwen Stefani. Długo jednak było to tajemnicą poliszynela, bowiem sławy niechętnie o tym mówiły. Dziś świat oszalał na punkcie lewatywy. Jeden z gabinetów oferujących lewatywę w Zabrzu reklamował się nawet w kinie. To najlepszy dowód na to, że lewatywa przestała być w Polsce tabu. Mnożą się firmy, które oferują oczyszczanie jelit.
Po co nam lewatywa?
Coraz więcej osób żyje w biegu, nie ma czasu na regularne, zdrowe jedzenie, zjada za to dużo wyjałowionych z mikroelementów, modyfikowanych produktów. Do tego stosujemy coraz więcej leków. To wszystko sprawia, że już ponad 30 procent populacji ma zaburzoną przemianę materii. Wpływ mają na to tzw. złogi pokarmowe. W samym tylko jelicie grubym może zalegać do 5 kilogramów tzw. mas kałowych, czyli niestrawionych resztek pokarmowych, pasożytów czy pleśni. Odkładają się one na ściankach jelita, w wyniku procesów gnilnych wydzielają znaczne ilości toksyn. Poprzez wątrobę i inne części układu pokarmowego, toksyny i bakterie mogą zatruwać inne części ciała. Wtedy skóra szybciej się starzeje, możemy mieć zawroty głowy, a nawet oczy o lekko żółtym zabarwieniu. Samozatrucie może też prowadzić do takich schorzeń jak: reumatyzm, choroby skóry, nadciśnienie, migrena, alergie, choroby stawów czy depresja.
Lewatywa ma służyć oczyszczeniu organizmu i walce z nadwagą. Specjaliści od chorób układu trawiennego metodę polecają szczególnie osobom, które żyją w stresie, mają dokuczliwe zaparcia, nadwagę i są chronicznie zmęczeni bez wyraźnego powodu. Dzięki zabiegom usuwamy złogi z organizmu, tym samym oczyszczamy go i pozwalamy zmniejszyć wagę ciała. W niektórych przypadkach dochodzi do utraty nawet 10 proc. masy ciała. Kiedy pozbywamy się złogów w jelicie, organizm zaczyna lepiej pracować, przyswaja więcej witamin i mikroelementów.
Sposoby na płukanie
Lewatywę można przeprowadzić samodzielnie albo skorzystać z usług wyspecjalizowanych gabinetów. Wszystko zależy od zasobności portfela. Jeśli zdecydujemy się zrobić to domowymi sposobami, możemy skorzystać z urządzeń, dostępnych w aptece bez recepty. Niektórzy specjaliści na miesiąc przed lewatywą zalecają zrobienie kuracji przeciwko pasożytom. Kilka dni przed i kilka dni po lewatywie warto zastosować lekkostrawną dietę. Zabieg polega na wlaniu przez odbyt do organizmu wody o temperaturze 15–45 stopni C. Można zastosować wodę z sokiem z cytryny lub ziołami. W aptekach dostępne są gotowe zestawy do lewatywy, które zawierają płyny z różnego rodzaju solami. Wodę wlewamy powoli, przestajemy, kiedy poczujemy, że jelita są wypełnione i już więcej nie zmieszczą. Dla lepszego wypłukania jelit można zrobić serię ćwiczeń: przechyleń, podnoszeń. Cały zabieg warto robić uważnie, wyczuć moment, zazwyczaj po kilkudziesięciu sekundach czy kilku minutach trzeba wydalić wodę z organizmu. Dlatego przeprowadzamy go w toalecie. Płukanie można powtarzać 2–5 razy.
W specjalistycznych gabinetach oczyszczenie jelit przeprowadza się przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Podczas jednej wizyty do oczyszczania zużywa około 80 litrów wody. Na początek można wziąć cztery zabiegi w tygodniowych odstępach, żeby utrzymać efekt, potem odwiedzać gabinet co pół roku albo raz do roku. Gabinety prześcigają się w ofertach. Kurację oczyszczającą można wspomóc masażami klasycznymi czy antycellulitowymi. Jeden zabieg hydrokolonoterapii w podstawowej wersji kosztuje od 250 do 500 złotych.
Hydrokolonoterapia nie dla każdego
Prawidłowo przeprowadzone oczyszczanie organizmu ze złogów i toksyn korzystnie wpływa na jego funkcjonowanie. Warto jednak wiedzieć, że hydrokolonoterapia nie jest metodą dobrą dla każdego. Powinny z niej zrezygnować osoby, które mają: krwawienia z przewodu pokarmowego, ostre lub przewlekłe zapalenie jelit, wrzody jelita, niedawno przebyte operacje jelit, niewydolność serca, nerek, nadciśnienie tętnicze, przepuklinę brzuszną, marskość wątroby, anemię. Zabiegów nie powinny robić kobiety w ciąży i podczas miesiączki.
Jeśli decydujemy się na skorzystanie z usług specjalistycznego gabinetu i lewatywę pod ciśnieniem, lepiej wybrać sprawdzone i polecane placówki, by nie zrobić sobie krzywdy.Warto, żeby oczyszczanie organizmu stało się początkiem zmiany trybu życia na zdrowszy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze