Nadmierna ilość gazów
OLGA CHOJNACKA • dawno temuPo smacznym posiłku często towarzyszy nam uczucie sytości. Zjedzenie zbyt dużych porcji powoduje czasami różne dolegliwości - bóle pleców, serca czy kłopoty z oddychaniem. Dzieje się tak na skutek nadmiernej ilości gazów powstałych w jelicie podczas trawienia. Naturalnym sposobem zapobiegającym bólowi jest pozbycie się gazów, co korzystnie wpływa na stan naszego zdrowia.
Organizm pozbywa się gazów wytwarzanych w jelicie grubym. Powodują one bolesny ucisk, dlatego całkowite uwolnienie się od nich przynosi ulgę. Mimo wielu zalet tej krępującej czynności nie można nie wspomnieć o uzasadnionej reakcji ludzi, gdy w powietrzu unosi się nieprzyjemny zapach. Wstrzymywanie jest jednak niekorzystne dla zdrowia, więc w przypadku nagłej potrzeby należy niezwłocznie znaleźć ustronne miejsce.
Gazy gromadzą się w organizmie dużo wcześniej zanim poczujemy potrzebę. Pierwszą przyczyną jest łakome pochłanianie zbyt dużej ilości jedzenia w chwili zdenerwowania. Pośpieszne jedzenie sprawia, że wraz z pokarmem połykamy powietrze. Podobnie dzieje się, gdy jemy podczas rozmowy. Drugi powód to rozkładanie przez bakterie niestrawionego jeszcze jedzenia.
Problem ten znany jest chyba wszystkim, bowiem każdemu z nas zdarza się wypuścić dziennie około 8–10 „bąków”, które często są bezwonne i uwolnione bez naszej świadomości. Kłopot powstaje jednak, gdy liczba ich wzrasta do 20. Wiąże się to z nagłą potrzebą zmiany sposobu odżywiania i skorzystania z fachowej pomocy lekarskiej. Uwalnianie gazów jakiś czas po posiłku jest sygnałem, że organizm jest w dobrym stanie. Gdy jednak następuje cała ich seria na skutek wzdęcia oznacza, że dzieje się coś złego. W tym wypadku należy skontaktować się z lekarzem, który może stwierdzić chorobę wątroby, jelita czy trzustki. Może to być spowodowane także nieodpowiednim sposobem odżywiania się oraz nietolerancją produktów żywnościowych takich jak laktoza, fruktoza czy gluten.
Sposoby na zmniejszenie ilości nieprzyjemnych gazów:
nie łykaj dużych porcji. Starannie żuj spożywane pokarmy, gdyż proces trawienia rozpoczyna się już w ustach. podczas jedzenia staraj się nie mówić, aby nie połykać powietrza.zrezygnuj z potraw wzdymających (duże ilości mięsa, węglowodanów, nadmiar sałat liściastych i roślin strączkowych).ogranicz jedzenie słodyczy.unikaj produktów konserwowanych.jedz świeże produkty regionalne oraz głęboko mrożone.w swoim menu uwzględnij potrawy gotowane, które są lekkostrawne. staraj się jeść małe porcje podczas jednego posiłku, aby nie obciążać zanadto trzustki.jeżeli masz czasami ochotę na alkohol, wybierz kieliszek wina zamiast piwa.pamiętaj o aktywności fizycznej po obfitym posiłku.
Puszczanie gazów nie jest niczym złym, dlatego nie należy ich wstrzymywać. Oprócz ich niebagatelnego znaczenia dla naszego zdrowia są też ważnym sygnałem informującym, gdy dzieje się coś złego.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze