Uroda, a ilość chemikaliów w kosmetykach
DAMIESA • dawno temuJak się okazuje kobiety nakładają na swoje ciało codziennie515 różnych chemikaliów, zawartych w kosmetykach do pielęgnacji skóry. Takie wyniki dał raport przeprowadzony przez jedną z firm kosmetycznych zajmującą się produkcją dezodorantów. Co ciekawe, niektóre z nich składają się nawet z kilkudziesięciu składników, a c[b]zęść z nich została uznana za potencjalnie niebezpieczne.[/b]
Wykazano, że kobieta każdego dnia używa około 13 różnych produktów, z których większość ma powyżej 20 składników. Perfumy stosowane przez kobiety, zawierają średnio około 250 składników, a niektóre aż 400. Raport odkrył także, że wiele z tych składników ma właściwości uzależniające, przez co stają się one niebezpieczne dla kobiety, która ich używa. Część z nich została powiązana ze zwiększonym ryzykiem pojawienia sięnowotworów, problemami z hormonami i różnymi alergiami.
A ile składników zawierają pozostałe kosmetyki? Pomadki zawierają średnio 33 składniki, balsamy do ciała 32, tusze do rzęs 29, kremy do rąk ok. 11.
— Żelazne zasady piękna drastycznie się zmieniły na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Już nie chodzi tylko o mycie twarzy zwykłym mydłem. Kobiety teraz używająkosmetyków do twarzy, do szyi, pięt,paznokciitp. I wciąż opracowywane są nowe kosmetyki na kolejne części ciała— mówi pomysłodawczyni badania, Charlotte Smith. — Jednak, aby produkty te zyskały rzesze zwolenniczek, muszą być bardziej skuteczne, niż te sprzed kilkunastu lat. Dlatego kosmetyki z roku na rok mają coraz więcej składników. Niektóre z nich mogą być nie do końca dobre dla zdrowia kobiety. Wcześniejsze badania odkryły, że co trzecia kobieta poniżej 25. roku życia regularnie używa produktów przeznaczonych dla kobiet po 40. Tym samym narażają własną skórę na niepotrzebne uszkodzenia. Bowiem skóra młodych kobiet nie wymaga tak poważnej pielęgnacji, jak skóra starszych kobiet.
Pacjenci ze zdiagnozowaną egzemą, którzy używali produktów zbyt “ciężkich” dla ich skóry, często mają problemy z prawidłowym funkcjonowaniem porów w skórze — są one zatkane, przez co pot nie może się wydostać, powodując swędzące czerwone plamki.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze