Zwierzęta „na gazie”. Nie tylko ludzie lubią wypić!
ANNA GAWRYLUK • dawno temuAlkoholizm to nałóg, który dotyczy nie tylko dorosłych. Coraz częściej media donoszą o problemie z alkoholem pojawiającym się wśród dzieci. Szokujące, prawda? Jednak jeszcze bardziej szokujące jest to, że spożywanie procentów dotyczy nie tylko ludzi. W świecie zwierząt także zdarzają się przypadki osobników lubiących sobie wypić. Procenty lubią owady, ptaki, ssaki.
Alkoholizm to nałóg, który dotyczy nie tylko dorosłych. Coraz częściej media donoszą o problemie z alkoholem pojawiającym się wśród dzieci. Szokujące, prawda? Jednak jeszcze bardziej szokujące jest to, że spożywanie procentów dotyczy nie tylko ludzi. W świecie zwierząt także zdarzają się przypadki osobników lubiących sobie wypić.
Co robi zmęczony człowiek wracając do domu po ciężkim dniu pracy? Siada w fotelu przed telewizorem i otwiera sobie piwko. Nic w tym dziwnego, przecież trzeba się zrelaksować i odpocząć, a ten złoty napój doskonale odpręża i poprawia nastrój. Dlaczego więc zwierzęta nie miałyby robić podobnie? Co prawda zwierzęta nie mają w swoich domach telewizorów, ale jak się okazuje już samo spożywanie alkoholu do szczęścia im wystarczy. Procenty lubią owady, ptaki, ssaki.
Pszczoły, wydawać by się mogło bardzo pracowite owady, uwielbiają delektować się fermentującymi owocami. Jednak rój ma swoje zasady wobec pijanych i jeśli któraś z pijanych robotnic próbuje dostać się do gniazda, strażnicy atakują ją i odgryzają jej nogi. W Norwegii nie jest żadną nowością to, że łosie zjadają sfermentowane jabłka, a więc stan upojenia nie jest im obcy. Swego czasu głośno było także o tragicznym wypadku, który zdarzył się w 2002 roku w Indiach. Grupa pijanych słoni stratowała wioskę, zginęło 6 osób. Słonie to niezwykle inteligentne zwierzęta, obserwując ludzi uczą się od nich pewnych zachowań. Naukowcy twierdzą, że słonie doskonale wiedzą, że gdzie są ludzie – tam jest alkohol, więc plądrują wioski w poszukiwaniu procentowych trunków. W Malezji natomiast żyje ogonopiór uszasty. Ten niewielki zwierzak, wyglądem przypominający wiewiórkę, uwielbia się alkoholizować. Codziennie wypija takie ilości nektaru z palm (zwanego piwem kokosowym), że gdyby człowiek spożywał taką ilość procentów, nie byłby w stanie funkcjonować. Jednak ogonopiór ma doskonały metabolizm i uwielbia chodzić „na gazie”.
Małpy, owce, a nawet muchy także przejawiają skłonności do alkoholizmu. Może dlatego wiele badań naukowych i eksperymentów prowadzonych jest na zwierzętach, bo człowiek ma nadzieję, że dzięki temu zostaną wyjaśnione pewne zachowania ludzi. Jak na razie wiadomo, że nasze reakcje po spożyciu alkoholu tak bardzo się nie różnią.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze