Stare, lecz różowe okulary
MONIKA SZYMANOWSKA • dawno temuPozornie wydawałoby się, że oddawanie komuś czegoś zużytego i niepotrzebnego jest nie fair. Protekcjonalne i wzgardliwe wobec słabszych, mniej zamożnych… Nie do końca! Ubodzy Afrykańczycy nie chodzą do salonów optycznych i nie przebierają w oprawkach oraz szkłach. Każdy mały krok z naszej strony może odmienić ich życie.
Ruszyła akcja "Okuliści dla Afryki" - zbiórka używanych okularów korekcyjnych do czytania. Dla przeciętnego Afrykańczyka marka i wygląd oprawek czy rodzaj szkieł nie są ważne. Ważne jest, żeby normalnie, a przynajmniej lepiej funkcjonować.
Pod koniec października zeszłego roku "Okuliści dla Afryki" wysłali do Kamerunu 130 par nowych okularów dla tych dzieci, u których wykryto wady wzroku podczas badań. Przy tej okazji zorientowali się w skali problemu. Również mnóstwo dorosłych Afrykańczyków potrzebuje korekcji wzroku, nawet nie mając do końca tej świadomości. Brakuje okularów zarówno do bliży, jak do dali. Zakup taki przekracza jednak możliwości większości Kameruńczyków, mimo że duży odsetek ludności trudni się rzemiosłem — szyje, haftuje, gotuje, rzeźbi – a do takiej pracy sprawne oczy są przecież niezbędne. Drastycznie ograniczony jest również dostęp do badań okulistycznych.
Tak narodził się pomysł zbiórki niepotrzebnych okularów w Polsce. Używane nie są na pewno idealnym rozwiązaniem, na szczęście te do czytania łatwiej dopasować do czyjejś wady i w tym celu można przeszkolić misjonarzy (okulary do dali, noszone non stop, wymagają niestety specjalistycznych konsultacji).
Mile widziane w ramach zbiórki są także okulary przeciwsłoneczne, takie z autentycznym filtrem UV. Świadomość nasilenia i szkodliwości tego promieniowania dla wzroku nie jest w Afryce powszechnie znana, ale organizatorzy akcji chcieliby to również zmienić.
Warto przejrzeć szuflady w poszukiwaniu starych okularów – niekoniecznie sklejonych taśmą, porysowanych czy stłuczonych. Przecież wada wzroku nam się powiększa lub zmniejsza, co zmusza nas do zamówienia nowych szkieł. Stare trzymamy „na zapas” – raczej rzadko wyrzucamy do śmieci. My do nich nie wracamy, ale dla kogoś mogą być wspaniałym darem, natychmiastową poprawą komfortu życia.
Inicjatorem akcji są "Okuliści dla Afryki". Współpracują z Fundacjami Dzieci Afryki i Redemptoris Missio oraz zakładami optycznymi, w których odbywa się zbiórka. Plony akcji będą rozdawać w Afryce polscy misjonarze.
Masz zbędne okulary? Prześlij je na adres Kliniki Okulus, ul. Górska 19, 44–300 Bielsko-Biała.
Zajrzyj na profil fb "Okuliści dla Afryki" i na stronę www.okuliscidlaafryki.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze