Nadmierne owłosienie u kobiet
DAMIESA • dawno temuPrzyczyn takiego mankamentu może być wiele, jedno jest jednak pewne – nadmierne owłosienie jest problemem, z którym bardzo trudno sobie poradzić, a do tego powoduje on, że jego posiadaczka ma z tego powodu sporo kompleksów. Co zatem robić, aby poradzić sobie z tą wątpliwą niespodzianką, jaką zafundowała matka natura? Sposobów jest kilka. Na początku warto jednak poznać przyczynę takiego stanu rzeczy.
Jakie są przyczyny nadmiernego owłosienia?
Nadmierne owłosienie nosi nazwę hirsutyzm. Jego powstawanie może być jednak uwarunkowane czynnikami genetycznymi (jeśli matka miała tą przypadłość, to może ją odziedziczyć także córka) lub nabytymi (np. po kuracji sterydami). W przypadku tych drugich owłosienie pojawia się przez zmiany hormonów, jakie zachodzą w organizmie. Nadmierne owłosienie może pojawiać się w różnych częściach ciała. Może więc umiejscawiać się w okolicy górnej wargi, na klatce piersiowej, przy brodawkach sutkowych, plecach czy pośladkach. W takich przypadkach najczęściej ma się do czynienia z owłosieniem typu męskiego. Kiedy zauważy się pierwsze symptomy takiej przypadłości zanim podejmie się środki likwidacji należy skonsultować się z endokrynologiem. Owłosienie u kobiet może bowiem informować o wzroście testosteronu lub wrażliwości mieszków włosowych na androgeny nadnerczowe. Często choroba ta może także przebiegać równolegle z pojawieniem się rozstępów na skórze, otłuszczeniem tułowia czy zaburzeniami cyklu miesiączkowego. Przyczyną może być też nadmierna produkcja kortyzolu czy androgenów w organizmie. Jednak innym czynnikiem powodującym pojawianie się na ciele męskiego owłosienia są także zmiany zachodzące w ciele na skutek menopauzy, gdzie dochodzi do zaprzestania produkcji estrogenu i progesteronu. Powodować go może także zespół jajników policystycznych, a nawet ciąża!
Uporczywie odrastające włoski – jak sobie z nimi radzić?
Nie ma wątpliwości, że walory estetyczne tego mankamentu mogą stanowić nie lada powód do kompleksów. Pierwszym krokiem na drodze do pozbycia się tego niechcianego mankamentu skóry jest zbadanie poziomu hormonów. Zleca je ginekolog lub endokrynolog i na podstawie wyników stawiana jest diagnoza o dalszym postępowaniu. Zazwyczaj stosuje się leczenie hormonalne, jednak jeśli nie przynosi ono pożądanego efektu można wykorzystać zabiegi, które pozwolą trwale pozbyć się tego urodowego defektu. Jeśli włoski są dość małe, a jedynym utrapieniem jest ich ciemny kolor dobrym pomysłem może być ich rozjaśnienie roztworem nadtlenku wodoru. Innym rozwiązaniem jest elektroliza lub elektrokoagulacja, w trakcie której włoski usuwa się przy pomocy prądu, który działając na cebulki całkowicie niszczy ich aktywność. Taka trwała depilacja w tym przypadku jest nawet wskazana. W zabiegu takim wykorzystuje się cienkie igły, które spełniają rolę elektrod. Popularne jest także pozbywanie się mankamentu laserem. Warto jednak pamiętać, że wiązka światła jaką on wytwarza działa na ciemne struktury włosa. W przypadku tych jaśniejszych zatem efekty nie będą tak bardzo widoczne.
Nie jest w tym przypadku polecane golenie włosków, bo taki zabieg dodatkowo wzmacnia włoski i sprawia, że mogą odrastać znacznie szybciej. Usuwanie owłosienia depilatorem elektrycznym może zaś powodować ich wrastanie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze