Włosy na twarzy
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuOwłosienie na ciele wraz z wiekiem staje się u człowieka coraz bardziej widoczne i gęstsze. U mężczyzn jest to cecha zwykle pożądana. W naszej kulturze od wieków ugruntował się jednak zwyczaj usuwania owłosienia z kobiecego ciała. W tym celu stosujemy najróżniejsze metody depilacji, zarówno te mechaniczne, jak i chemiczne. Jesteśmy przyzwyczajone do regularnych zabiegów upiększających, które mają pozostawić nasze ciało idealnie gładkie. Problemem staje się dopiero owłosienie na twarzy, które najczęściej objawia się pod wpływem huśtawki hormonalnej związanej z okresem dojrzewania. Nie mamy tu na myśli jedynie dość często występującego u brunetek problemu z tzw. wąsikiem. Chodzi także o te panie, które borykają się ze zrośniętymi lub przerośniętymi brwiami, a nawet widocznym, ciemnym meszkiem na policzkach.
Przyczyny nadmiernego owłosienia na twarzy
Niestety w tego typu przypadkach nie mamy już do czynienia ze zwykłym defektem kosmetycznym, a z poważną chorobą zwaną hirsutyzmem. Nadmiar owłosienia pojawiać może się także w innych niespodziewanych miejscach, np. na dekolcie lub piersiach, na brzuchu, a nawet plecach. Na szczęście chorobę tę można leczyć, dlatego swoją walkę z niechcianymi włoskami na twarzy powinnaś zacząć od wizyty u lekarza. Niestety nadmiar męskich hormonów w kobiecym organizmie może powodować znacznie dotkliwsze objawy niż nadmierne owłosienie.
Nieco więcej ciemniejszych włosków na twarzy może pojawić się na skutek skłonności genetycznych. Szczególnie osoby, których rodzice lub dziadkowie charakteryzują się orientalnym, śródziemnomorskim lub latynoskim typem urody, mogą mieć znacznie bujniejsze i widoczniejsze owłosienie.
Sposoby usuwania włosów na twarzy
Wszelkie domowe sposoby depilacji włosów na twarzy to tylko środki doraźne. Absolutnie nie zaleca się golenia, ponieważ włoski odrastają grubsze, ciemniejsze i dłuższe, a nawet po ich usunięciu zostają z czasem ciemne kropki, czyli niedająca się usunąć część włosa wraz z cebulką, osadzona w mieszku włosowym. Skóra poddawana częstemu goleniu ulega podrażnieniom i może stracić na swojej delikatności. Zacięcia po goleniu u pań także nie wyglądają estetycznie. Lepszy efekt dadzą kremy do depilacji, choć i tu istnieje poważne ryzyko podrażnienia skóry. Najlepszą domową metodą depilacji włosków na twarzy jest woskowanie. Skuteczniejsze jest zastosowanie wosku na ciepło, ale w tym przypadku przydałaby się jednak pomoc doświadczonej kosmetyczki. Skóra na twarzy jest znacznie delikatniejsza niż na nogach, dlatego samodzielne nakładanie gorącej substancji oraz energiczne oderwanie paska od skóry może stanowić dla ciebie nie lada problem.
Oczywiście najskuteczniejszą i najczęściej rekomendowaną metodą pozbycia się niechcianych włosków jest depilacja laserowa. Kilka zabiegów pozwala na trwałe usunięcie owłosienia. Jest to oczywiście sposób najdroższy, ale stanowi również najczęściej jedyny ratunek dla kobiet szczególnie cierpiących z powodu posiadania męskiego owłosienia na twarzy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze