Pies dorównuje inteligencją 2-letniemu dziecku
PAULA • dawno temuPsy posiadajÄ… cechy rozwojowe odpowiadajÄ…ce 2-letniemu dziecku - stwierdziÅ‚ profesor psychologii Stanley Coren na corocznym zebraniu American Psychological Association w Toronto. WedÅ‚ug najnowszych badaÅ„ najlepszy przyjaciel czÅ‚owieka dorównuje inteligencjÄ… maÅ‚emu dziecku.
Przeciętny pies może się nauczyć rozróżniać 165 słów, chociaż istnieją także tzw. super psy, takie jak Rico, pies rasy border collie, który rozumie 200 słów. Według ekspertów niektóre psy mogą nauczyć się nawet do 250 słów.
Pies, który czyta
Odnaleziono przypadek czytającego psa, który potrafił dostarczyć pocztę zaadresowaną do dwóch różnych dziewczynek, z których jedna posiadała krótkie imię, a druga długie. Właściciel psa myślał, że pies potrafi czytać, ale jak wykazały badania Corena, który zajął się tą sprawą, pies po prostu mierzył długość imienia obu dziewczynek, co pozwoliło mu dostarczyć pocztę odpowiedniej osobie.
Wedle rankingu najinteligentniejszych ras pierwsze miejsce zajmuje border collie, drugie – pudle, trzecie – owczarki niemieckie, czwarte – golden retrievery, piąte – dobermany, szóste – labradory.
Zdaniem Corena – Istnieją dwa drastycznie różne punkty widzeniaodnośnie psów i tego, jak je postrzegamy. Jedna myśli o nich jak o małych dzieciach, które zamiast skóry mają futro, druga zaś traktuje psy jak niemyślące, lecz zaprogramowane roboty. Prawda zapewne leży pośrodku.
Coraz więcej naukowców przekonuje się, że psy potrafią myśleć i rozwiązywać problemy w sposób, który wcześniej był zarezerwowany tylko dla ludzi i wyższych naczelnych.
— Tak jak dwuletnie dziecko, psy doÅ›wiadczajÄ… strach, zÅ‚ość, radość i wstrÄ™t, nie odczuwajÄ… natomiast poczucia winy, co nie oznacza, że nie mogÄ… sprawić, żeby ludzie czuli siÄ™ winni, gdy na przykÅ‚ad zostawiajÄ… psa samego w domu. Psy sÄ… bowiem zwierzÄ™tami stadnymi– twierdzi Coren.
Psy miewają sny, potrafią liczyć do pięciu i poprawić Cię, jeśli błędnie dodasz jeden do jednego. Potrafią również otworzyć drzwi za pomocą klamki, jak również obsługiwać inne proste mechanizmy, odróżniać ludzi czy oszukiwać inne psy, nie mówiąc już o ludziach.
Źródło: medycyna24.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze