Pielęgnacja skóry wrażliwej
JADWIGA OLCZAK • dawno temuProblem nadwrażliwości skóry jest bardzo powszechny, gdyż dotyczy aż 25-50% ludzi*. 23% kobiet deklaruje, że ma wrażliwą skórę. Przyczyny mogą być różne: dziedziczenie, wiatr, mróz, stres, dym tytoniowy czy nieodpowiednio dobrane kosmetyki. Efekt jest podobny - skóra staje się pod wpływem tych czynników szorstka, sucha i podrażniona. Jak więc pielęgnować skórę wrażliwą, by stała się gładka i przyjemna w dotyku?
Skóra wrażliwa jest matowa, cienka, zazwyczaj jasna, widoczne są na niej naczynia krwionośne, które nadają jej lekko różowy kolor. Charakteryzuje ją dość duże napięcie, które pod wpływem dodatkowego podrażnienia powoduje ściągnięcie skóry. Dzieje się tak na skutek nieprawidłowego funkcjonowania bariery skórnej, co ułatwia alergenom przenikanie w skórę, a tym samym przyczynia się do jej podrażnienia, pojawienia się świądu i rozwoju stanu zapalnego. Najbardziej typowe objawy wrażliwości skóry to rumień, szorstkość, suchość, łuszczenie się. Można również odczuwać pieczenie, świąd, uczucie kłucia czy gorąca, a także ściągnięcia.
Jak pielęgnować skórę wrażliwą?
Przede wszystkim osoby o skórze wrażliwej powinny stosować kosmetyki stworzone z myślą o nich, gdyż nie powodują one podrażnienia skóry. Kosmetyki te są dostosowane do ich potrzeb. Skuteczne działanie preparatów zostało sprawdzone na osobach mających skłonność do alergii. Nie mają one zapachu, pozbawione są także barwników. Warto stosować kosmetyki z tej samej serii, gdyż zapewniają one dokładną ochronę poprzez wzajemne uzupełnianie się.
Kosmetyki powinny zawierać substancje aktywne (np. masło Shea, wosk z oliwek, oleje roślinne), gdyż uzupełniają one ubytki w płaszczu hydrolipidowym skóry. Bardzo ważne dla stanu skóry są substancje nawilżające (roślinne polisacharydy, gliceryna, kwas hialuronowy). Obecność antyoksydantów oraz minerałów (miedź, cynk, wapń) zapewni wzmocnienie naturalnych mechanizmów obronnych skóry oraz ochronę przed czynnikami środowiska wewnętrznego. Kojąco i łagodząco na skórę działają także allantoina, D- pantenol, wyciąg z lnu. Sprawdzajmy więc, czy w recepturze wybranych kosmetyków znajdują się wszystkie ważne składniki, gdyż mają one na celu odbudowanie i utrzymanie na odpowiednim poziomie funkcji barierowych naskórka.
Poza stosowaniem kremów i balsamów bardzo ważne jest właściwe oczyszczanie skóry. W tym celu warto zastosować delikatne kosmetyki pozbawione silnych detergentów oraz zapachu zawierającego alergeny i barwniki. W pielęgnacji twarzy i okolic oczu polecane są delikatne śmietanki i mleczka, których nie trzeba spłukiwać wodą. To właśnie zbyt gorąca woda podczas mycia przyczynia się do wysuszenia skóry.
Szczególną uwagę także należy zwrócić na ochronę skóry przed promieniowaniem słonecznym, gdyż osoby o tego typu skórze są bardzo wrażliwe na działanie słońca. Istnieje nawet możliwość zareagowania tzw. fotoalergią. Największe zagrożenie pojawia się latem ze względu na różnice temperatur, w jakich przebywamy — ciepłe, wręcz upalne powietrze na zewnątrz i chłodne, klimatyzowane w pomieszczeniach.
Osoby ze skórą wrażliwą są więc bardziej podatne na działanie temperatur, dlatego powinny odpowiednio zadbać o swoją skórę w okresie letnim i zapewnić sobie odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną. Zaleca im się więc stosowanie kremów fotoochronnych o co najmniej średnim stopniu ochrony (SPF 20) od wczesnej wiosny aż do wczesnej jesieni. Taka ochrona potrzebna jest także podczas zimowych wyjazdów na narty, gdyż wtedy twarz jest częściej eksponowana na słońce. Ponadto osoby podatne na fotoalergię powinny używać większego zabezpieczenia przed promieniami słonecznymi w postaci kosmetyków o najwyższym stopniu ochrony (SPF 50).
Jeżeli masz skórę wrażliwą, zapewnij jej właściwą pielęgnację poprzez dobór odpowiednich kosmetyków. Pomoże ci w tym dermatolog, kosmetyczka czy farmaceuta. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych kłopotów i będziesz się cieszyć piękną, zdrową cerą.
*Badania naukowe przeprowadzone przez ekspertów Laboratorium Naukowego Lirene
Źródło: informacja prasowa dla Lirene.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze