Piękny uśmiech
OLGA CHOJNACKA • dawno temuLatem lubimy odsłaniać większe fragmenty naszego ciała. Jednak to twarz jest cały czas oglądana i to na nią przede wszystkim zwracamy uwagę. Wszystkie niedoskonałości wywołane stresem, nikotyną, działaniem promieni słonecznych od razu rzucają się w oczy. Jak więc zadbać o spierzchnięte, przesuszone wargi, jak mieć zdrowe, białe zęby oraz świeży oddech?
Wargi
na spierzchnięte wargi przyłóż plasterek sparzonej pomarańczy lub płatek kosmetyczny nasączony wodą mineralną;aby zmiękczyć usta, posypuj je rano i wieczorem cukrem pudrem;nawilżaj usta jak najczęściej, możesz wykorzystać do tego oliwę lub olejek rycynowy;aby przywrócić wargom piękną, czerwoną barwę wykonaj masaż — przez 2 minuty pocieraj usta zmoczoną w zimnej wodzie miękką szczoteczką. Można też ssać między wargami plasterek cytryny;aby pozbyć się opryszczki, smaruj usta jak najczęściej sokiem z cebuli.
Oddech
płucz usta sokiem z czarnej porzeczki, który działa przeciwzapalnie i usuwa nieprzyjemny zapach;przygotuj jabłkową płukankę — wyciśnij z jabłek pół szklanki soku, dodaj szczyptę mięty, imbiru i cynamonu. Całość wymieszaj i wstaw do lodówki. Po każdym posiłku płucz usta dwiema łyżeczkami płynu;pij duże ilości wody, dzięki czemu wypłuczesz bakterie z jamy ustnej i zapobiegniesz wysuszaniu się śluzówek, co również przyczynia się do powstania brzydkiego zapachu z ust;płucz jamę ustną naparami z rumianku lub szałwii;żuj pachnące liście mięty, bazylii lub goździki;nieprzyjemny zapach skutecznie likwidują tabletki z cynkiem.
Zęby
aby pozbyć się żółtego zabarwienia na zębach powstałego na skutek palenia papierosów, wykorzystaj zmielone zielone łupiny orzechów laskowych lub sok z cytryny do płukania. Możesz też nacierać zęby wodą utlenioną lub solą;zamiast pasty do zębów zastosuj czasami proszek ze skrzypu polnego, który ma właściwości przeciwkrwotoczne i zapobiega próchnicy, nałóż go na szczoteczkę i dokładnie wcieraj w zęby;jedz między posiłkami wiśnie ze względu na ich działanie antybakteryjne;jeśli masz paradontozę, systematycznie żuj liście rukwi wodnej, które najpierw należy wypłukać w wodzie z dodatkiem łyżeczki octu;na wzmocnienie dziąseł dobrze działa regularne płukanie ust winem z pigwy (10 dag pigwy pokrój na małe kawałki, a następnie zalej litrem czerwonego wina, po trzech dniach będzie gotowe do wykorzystania);codziennie nacieraj zęby i dziąsła świeżymi zmiażdżonymi liśćmi pokrzywy, dzięki czemu twoje zęby będą zdrowe, podobnie działa zielona herbata, którą należy pić po jedzeniu słodyczy. Herbata zapobiega tworzeniu się kamienia oraz osadów;aby usunąć kamień nazębny, płucz usta codziennie około 4 minut ciepłym naparem z szałwii. Powtarzaj tę czynność przez tydzień;na ból zęba pomaga czosnek — 3–4 posiekane ząbki zalej gorącym mlekiem, a następnie wypij;ukojenie w bólu może też przynieść drobno posiekana cebula posypana solą. Gdy po kilku godzinach puści sok, smaruj nim bolące miejsce;przykładaj do chorego zęba pieprz kajeński, a następnie natrzyj to miejsce sokiem z cytryny;podobne działanie mają goździki, które rozdrobnione można położyć na bolące miejsce. Znieczulająco działa również żucie korzeni babki wąskolistnej i smarowanie olejkiem goździkowym.
Wszystkie te czynności uśmierzają też ból, ale na krótko, dlatego najlepiej nie lekceważyć bólu i udać się do dentysty. W pozostałych przypadkach, jeżeli niepokojące objawy ustępują, a nieświeży oddech nie wynika z poważniejszych przyczyn zdrowotnych, możesz skorzystać z powyższych rad i pomóc sobie sama.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze