Tabletki na sen
ALICJA • dawno temuKolejna nieprzespana noc jest jednym z głównych powodów sięgania po preparaty nasenne. A rynek oferuje nam wiele leków, na receptę lub bez, które ułatwiają zasypianie. Czy są one bezpieczne dla naszego zdrowia? Kiedy pigułka nasenna jest dozwolona, a kiedy lepiej jej nie zażywać?
Uzależnienie od leków nasennych
Trzeba podkreślić, że żaden z leków nasennych nie jest w 100% bezpieczny i po pewnym czasie uzależnia. Organizm przyzwyczaja się do farmaceutyku i potrzebuje coraz większych dawek, by osiągnąć zamierzony efekt. Jego pierwotne przeznaczenie zostaje wypaczone — zamiast pomagać, utrudnia zasypianie. Dlatego zażywanie pigułek na sen należy ograniczyć do minimum. Za bezpieczniejsze uważa się ziołowe leki nasenne oraz leki nasenne nowej generacji, które uzależniają w mniejszym stopniu i nie powodują spłycania snu.
Wskazania
Tabletki powinny być stosowane doraźnie, w sytuacjach kryzysowych, nigdy jako sposób leczenia bezsenności. Podstawową kuracji jest zawsze dotarcie do przyczyn bezsenności i ich usunięcie. A zdarza się, że maja one podłoże chorobowe. Dlatego zanim sięgniesz po pigułkę nasenną skonsultuj się z lekarzem i wykonaj podstawowe badania. Główne powody stosowania tabletek nasennych:
- przygodna bezsenność (spowodowana np. zmianą stref czasowych — syndrom jet lag),
- krótkotrwała bezsenność, wynikająca z trudnej sytuacji życiowej (zażywanie pigułek powinno być skonsultowane z lekarzem i nie trwać dłużej niż 2 tygodnie),
- praca zmianowa (tu pigułka może mieć zastosowanie doraźne, odradza się codzienne zażywanie leków nasennych).
Tabletki przepisywane są w kuracji bezsenności pierwotnej i przewlekłej, jednak i tutaj zażywanie pastylek nie trwa dłużej niż 4 tygodnie. Kurację można powtórzyć, jednak konieczny jest odstęp czasowy.
Tabletki z melatoniny
Melatonina to hormon, który odpowiada za nadejście snu. Jest ona wydzielana wtedy, gdy jest ciemno. Dlatego osobom pracującym na nocną zmianę jest ciężko zasnąć w ciągu dnia mimo tego, że są bardzo zmęczone. Zażywając melatoninę w tabletkach oszukujemy organizm i wysyłamy do mózgu informację, że zrobiło się ciemno i czas na sen. Sztuczna regulacja poziomu melatoniny w organizmie sprawdza się przede wszystkim u starszych ludzi, gdyż z wiekiem poziom melatoniny w organizmie maleje. Melatoninę w tabletkach należy stosować tylko w wyjątkowych sytuacjach, inaczej rozregulujemy swój organizm i narazimy na poważne problemy zdrowotne.
Herbata z melisy
Zamiast środków farmakologicznych na sen, sięgnij po domowe sposoby na zasypianie. Przygotuj herbatę z melisy, która ukoi nerwy i pomoże zasnąć. Przewietrz pokój, i nie jedz nic na dwie godziny przed snem. Wycisz się i uspokój.
Pamiętaj, że najbardziej krzepiący jest sen fizjologiczny i żaden preparat go nie zastąpi.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze