Zawody, które powodują problemy ze snem

10. Kontroler ruchu lotniczegoZdarza się, że często słyszymy o przypadkach, gdy kontroler ruchu lotniczego zasnął podczas swojej zmiany. Pokazuje to dobitnie, jak trudna jest praca na zmiany, a szczególnie zmiana nocna. Nawet jeśli życie pasażerów jest zagrożone, to duże wyzwanie, by pozostać czujnym przez całą noc. To ze względu na zegar biologiczny. Niektórym osobom trudno przystosować się do pracy na nocnej zmianie.
Zdjęcie autorstwa Official U.S. Navy Page / CC BY

10. Kontroler ruchu lotniczego
Zdarza się, że często słyszymy o przypadkach, gdy kontroler ruchu lotniczego zasnął podczas swojej zmiany. Pokazuje to dobitnie, jak trudna jest praca na zmiany, a szczególnie zmiana nocna. Nawet jeśli życie pasażerów jest zagrożone, to duże wyzwanie, by pozostać czujnym przez całą noc. To ze względu na zegar biologiczny. Niektórym osobom trudno przystosować się do pracy na nocnej zmianie.

9. Pracownik fabrykiPraca w fabrykach prowadzona jest na dwóch zmianach, tak aby zwiększyć produktywność. Ale są tego koszty. Brak odpowiedniej ilości snu u pracowników nocnej zmiany może zwiększać ryzyko wypadków przy pracy, powodować kłopoty z depresją, wysokim ciśnieniem krwi oraz cukrzycą. Niewydajny pracownik oznacza mniejszą wydajność przy pracy.
Zdjęcie autorstwa Jetstar Airways / CC BY

9. Pracownik fabryki
Praca w fabrykach prowadzona jest na dwóch zmianach, tak aby zwiększyć produktywność. Ale są tego koszty. Brak odpowiedniej ilości snu u pracowników nocnej zmiany może zwiększać ryzyko wypadków przy pracy, powodować kłopoty z depresją, wysokim ciśnieniem krwi oraz cukrzycą. Niewydajny pracownik oznacza mniejszą wydajność przy pracy.

8. MenadżerJeśli masz bardzo wymagającego szefa, nieraz zdarza się, że aby sprostać jego wymogom, musisz pozostać w pracy po godzinach. Jeśli dodatkowo kierujesz zespołem ludzi, często musisz sprawdzić, czy wykonują zadania prawidłowo, co również powoduje zwiększone napięcie i problemy ze snem. Badania potwierdzają, że im więcej pracujesz, tym mniej śpisz, a także masz mniejszą satysfakcję z wykonywanej pracy.
Zdjęcie autorstwa DT / CC BY

8. Menadżer
Jeśli masz bardzo wymagającego szefa, nieraz zdarza się, że aby sprostać jego wymogom, musisz pozostać w pracy po godzinach. Jeśli dodatkowo kierujesz zespołem ludzi, często musisz sprawdzić, czy wykonują zadania prawidłowo, co również powoduje zwiększone napięcie i problemy ze snem. Badania potwierdzają, że im więcej pracujesz, tym mniej śpisz, a także masz mniejszą satysfakcję z wykonywanej pracy.

7. ReporterPowstanie programów nadawanych przez 24 godziny na dobę doprowadziło do utworzenia się nowej grupy pracowników, którzy pracują w trybie zmianowym: reporterów, producentów oraz operatorów kamery, którzy muszą dostarczać wiadomości przez okrągłą dobę, również i w nocy.
Zdjęcie autorstwa Jackie / CC BY

7. Reporter
Powstanie programów nadawanych przez 24 godziny na dobę doprowadziło do utworzenia się nowej grupy pracowników, którzy pracują w trybie zmianowym: reporterów, producentów oraz operatorów kamery, którzy muszą dostarczać wiadomości przez okrągłą dobę, również i w nocy.

6. PielęgniarkaPielęgniarki to osoby, które często pracują podczas nocnych zmian przez wiele godzin, tak aby zapewnić pacjentom odpowiednią opiekę. Badania potwierdzają, że ostatnie 4 godziny 12-godzinnej zmiany są najmniej efektywne, gdyż zmęczeni pracownicy są mniej skupieni i uważni.
Zdjęcie ludzi / Shutterstock

6. Pielęgniarka
Pielęgniarki to osoby, które często pracują podczas nocnych zmian przez wiele godzin, tak aby zapewnić pacjentom odpowiednią opiekę. Badania potwierdzają, że ostatnie 4 godziny 12-godzinnej zmiany są najmniej efektywne, gdyż zmęczeni pracownicy są mniej skupieni i uważni.

5. Administrator sieci internetowejRozwój Internetu sprawił, że potrzebni są pracownicy, którzy będą czuwać nad dostępnością serwisów 24h na dobę, tak aby użytkownicy mogli korzystać z sieci, mieć dostęp do mediów, plików czy dokonywać zakupów o każdej porze dnia i nocy.
Zdjęcie autorstwa LoboStudioHamburg / CC BY

5. Administrator sieci internetowej
Rozwój Internetu sprawił, że potrzebni są pracownicy, którzy będą czuwać nad dostępnością serwisów 24h na dobę, tak aby użytkownicy mogli korzystać z sieci, mieć dostęp do mediów, plików czy dokonywać zakupów o każdej porze dnia i nocy.

4. Świeżo upieczony rodzicIstnieje jedno legendarne zajęcie, które z pewnością rujnuje sen – bycie świeżym rodzicem. Gdy noworodek budzi się co kilka godzin, trudno jest rodzicom zapewnić sobie odpowiednią dawkę snu. Badania pokazują, że młode mamy śpią około siedmiu godzin w ciągu nocy, ale sen ten jest przerywany i nie jest relaksujący. Sytuacja na szczęście poprawia się, gdy dziecko ukończy 16 tygodni.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

4. Świeżo upieczony rodzic
Istnieje jedno legendarne zajęcie, które z pewnością rujnuje sen – bycie świeżym rodzicem. Gdy noworodek budzi się co kilka godzin, trudno jest rodzicom zapewnić sobie odpowiednią dawkę snu. Badania pokazują, że młode mamy śpią około siedmiu godzin w ciągu nocy, ale sen ten jest przerywany i nie jest relaksujący. Sytuacja na szczęście poprawia się, gdy dziecko ukończy 16 tygodni.

3. Kierowca ciężarówkiKierowcy ciężarówek często muszą wybierać jazdę nocą po to, by uniknąć korków, ale również dlatego, by dostarczyć towar na umówiony czas. Konsekwencje braku snu w tym przypadku są jasno udokumentowane. Nocne wypadki są bowiem jednymi z najczęstszych, występujących na drogach.
Zdjęcie autorstwa Veronica538 / CC BY

3. Kierowca ciężarówki
Kierowcy ciężarówek często muszą wybierać jazdę nocą po to, by uniknąć korków, ale również dlatego, by dostarczyć towar na umówiony czas. Konsekwencje braku snu w tym przypadku są jasno udokumentowane. Nocne wypadki są bowiem jednymi z najczęstszych, występujących na drogach.

2. Pilot samolotuPiloci samolotów muszą stawić czoło nieregularnym godzinom pracy, zmianie sfer czasowych oraz długim przerwom podczas pracy. Aby zapobiec zmęczeniu, istnieją specjalne wytyczne dotyczące odpoczynku oraz czasu pracy pilota. 24 godziny przed lotem piloci muszą mieć zapewnione co najmniej 8 godzin nieprzerwanego snu.
Zdjęcie autorstwa Andy Mitchell / CC BY

2. Pilot samolotu
Piloci samolotów muszą stawić czoło nieregularnym godzinom pracy, zmianie sfer czasowych oraz długim przerwom podczas pracy. Aby zapobiec zmęczeniu, istnieją specjalne wytyczne dotyczące odpoczynku oraz czasu pracy pilota. 24 godziny przed lotem piloci muszą mieć zapewnione co najmniej 8 godzin nieprzerwanego snu.

1. Analityk finansowyCo ciekawe, także analitycy finansowi, szczególnie ci, którzy specjalizują się w rynkach krajów azjatyckich czy amerykańskich, mogą być ofiarami braku snu. Aby być na bieżąco, analitycy muszą często pracować w „dziwnych” godzinach ze względu na różnice czasu. Na małą ilość snu narażone są również osoby na bardzo wysokich stanowiskach.
Zdjęcie autorstwa U.S. Department of Agric / CC BY

1. Analityk finansowy
Co ciekawe, także analitycy finansowi, szczególnie ci, którzy specjalizują się w rynkach krajów azjatyckich czy amerykańskich, mogą być ofiarami braku snu. Aby być na bieżąco, analitycy muszą często pracować w „dziwnych” godzinach ze względu na różnice czasu. Na małą ilość snu narażone są również osoby na bardzo wysokich stanowiskach.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Ćwicz 15 minut dziennie a pożyjesz o 3 lata dłużej! Wpływ kolorów Fibryna bogatopłytkowa - biostymulująca innowacja i jej ginekologiczne zastosowanie Przygotuj ciało na karnawałowy bal Zdrowie od jabłek Co to są wolne rodniki? Mięśniaki macicy Krwawienie po stosunku Co na opryszczkę? Piękne dłonie i stopy wolne od kurzajek! Chcesz dożyć 100 lat? Przeczytaj, jak to osiągnąć Niestrawność, czyli problem dnia następnego