8 produktów węglowodanowych gorszych niż białe pieczywo

10. Wróg numer jedenBiały chleb stał się wrogiem publicznym numer jeden – w końcu wszystkie jego ważne składniki odżywcze znikają w wyniku przetwarzania. Pamiętaj jednak, że inne przetworzone węglowodany mogą występować w diecie, a wiele z nich zawiera dzienną zalecaną dawkę węglowodanów.
Zdjęcie autorstwa jeffreyw / CC BY

10. Wróg numer jeden
Biały chleb stał się wrogiem publicznym numer jeden – w końcu wszystkie jego ważne składniki odżywcze znikają w wyniku przetwarzania. Pamiętaj jednak, że inne przetworzone węglowodany mogą występować w diecie, a wiele z nich zawiera dzienną zalecaną dawkę węglowodanów.

9. Dobre radyProdukty pełnoziarniste należy kupować jak najbliżej oryginalnego źródła. Poza tym, należy zwracać uwagę na porcje. Dowiedz się, które 8 węglowodanów może znajdować się w twojej diecie, nawet jeśli jesteś przeciwniczką białego pieczywa.
Zdjęcie autorstwa James Petts / CC BY

9. Dobre rady
Produkty pełnoziarniste należy kupować jak najbliżej oryginalnego źródła. Poza tym, należy zwracać uwagę na porcje. Dowiedz się, które 8 węglowodanów może znajdować się w twojej diecie, nawet jeśli jesteś przeciwniczką białego pieczywa.

8. Napoje kawoweTakie napoje nie tylko mogą zawierać tyle kalorii co posiłek (czasami nawet ponad 400), ale liczba węglowodanów w nich zawarta również jest duża – około 60-80 gramów na porcję. Dodając do tego cukier, tłuszcze nasycone w bitej śmietanie i czekoladowe syropy, uzyskujemy deser w wielkim plastikowym kubeczku.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

8. Napoje kawowe
Takie napoje nie tylko mogą zawierać tyle kalorii co posiłek (czasami nawet ponad 400), ale liczba węglowodanów w nich zawarta również jest duża – około 60-80 gramów na porcję. Dodając do tego cukier, tłuszcze nasycone w bitej śmietanie i czekoladowe syropy, uzyskujemy deser w wielkim plastikowym kubeczku.

7. BajgleDla wielu osób bajgle są porannym rytuałem, ale lepiej przemyśleć ich spożywanie, nawet jeśli wybieramy opcję pełnoziarnistą. W zależności od wielkości, bajgla można polecić komuś, kto później będzie biegać 2-3 godziny. Wiele dostępnych bajgli to 250-300 kalorii i ponad 50 gramów węglowodanów.
Zdjęcie autorstwa Jessica Spengler / CC BY

7. Bajgle
Dla wielu osób bajgle są porannym rytuałem, ale lepiej przemyśleć ich spożywanie, nawet jeśli wybieramy opcję pełnoziarnistą. W zależności od wielkości, bajgla można polecić komuś, kto później będzie biegać 2-3 godziny. Wiele dostępnych bajgli to 250-300 kalorii i ponad 50 gramów węglowodanów.

6. Soki i smoothieStoiska z sokami i smoothie są wszędzie i wydawać się mogą zdrowym wyborem. Jednakże 500 ml pełnego owoców soku to nawet 75 gramów węglowodanów oraz 64 gramy cukru. Jeśli nie wyobrażasz sobie dnia bez soku, ilość 120 ml jest bardziej rozsądna, gdyż zawiera jedynie 15-20 gramów węglowodanów.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

6. Soki i smoothie
Stoiska z sokami i smoothie są wszędzie i wydawać się mogą zdrowym wyborem. Jednakże 500 ml pełnego owoców soku to nawet 75 gramów węglowodanów oraz 64 gramy cukru. Jeśli nie wyobrażasz sobie dnia bez soku, ilość 120 ml jest bardziej rozsądna, gdyż zawiera jedynie 15-20 gramów węglowodanów.

5. Krakersy seroweJeżeli chcesz pozwolić sobie na nieco przetworzonych węglowodanów, nie rób tego w tym przypadku. Mimo że ilość węglowodanów nie jest zastraszająca (około 18 gramów na porcję), przekąska ta nie ma właściwie innych wartości odżywczych. Takie krakersy pełne są chemii i sztucznych barwników.
Zdjęcie autorstwa EME / CC BY

5. Krakersy serowe
Jeżeli chcesz pozwolić sobie na nieco przetworzonych węglowodanów, nie rób tego w tym przypadku. Mimo że ilość węglowodanów nie jest zastraszająca (około 18 gramów na porcję), przekąska ta nie ma właściwie innych wartości odżywczych. Takie krakersy pełne są chemii i sztucznych barwników.

4. Ciasta w kawiarniMuffiny w kawiarniach były kiedyś rozmiaru pięści, teraz są nawet 2 razy większe, a niektóre zawierają prawie 64 gramy węglowodanów i ponad 30 gramów cukru. Wybieraj porcje 60-gramowe ze składnikami pełnoziarnistymi.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

4. Ciasta w kawiarni
Muffiny w kawiarniach były kiedyś rozmiaru pięści, teraz są nawet 2 razy większe, a niektóre zawierają prawie 64 gramy węglowodanów i ponad 30 gramów cukru. Wybieraj porcje 60-gramowe ze składnikami pełnoziarnistymi.

3. Popcorn w kinieMoże wydawać się to oczywiste ze względu na rozmiar, ale dla wielu z nas popcorn to nieodłączna część oglądania filmu w kinie. Popcorn w przypadku dużej porcji może zawierać nawet 1200 kalorii, z których prawie wszystkie pochodzą z węglowodanów (do tego można dodać też 580 mg sodu). A to jeszcze przed dodaniem masła.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

3. Popcorn w kinie
Może wydawać się to oczywiste ze względu na rozmiar, ale dla wielu z nas popcorn to nieodłączna część oglądania filmu w kinie. Popcorn w przypadku dużej porcji może zawierać nawet 1200 kalorii, z których prawie wszystkie pochodzą z węglowodanów (do tego można dodać też 580 mg sodu). A to jeszcze przed dodaniem masła.

2. Rodzynki w jogurtowej polewieMogą one wyglądać niewinnie, ale 1⁄4 kubka to 20 gramów węglowodanów i 19 gramów cukru. Daj sobie spokój z takimi przekąskami i zamiast tego wybierz lepiej tabliczkę ciemnej czekolady.
Zdjęcie autorstwa byrev / CC BY

2. Rodzynki w jogurtowej polewie
Mogą one wyglądać niewinnie, ale 1⁄4 kubka to 20 gramów węglowodanów i 19 gramów cukru. Daj sobie spokój z takimi przekąskami i zamiast tego wybierz lepiej tabliczkę ciemnej czekolady.

1. Jogurt z owocamiJogurt sam w sobie jest dobrym wyborem, ale owoce są pełne cukru. Jogurt zawiera laktozę, która jest naturalnie występującym węglowodanem. Ogólnie jogurt zawiera około 12-15 gramów węglowodanów, co jest w porządku. Owocowy dodatek może nawet podwoić tę ilość. Lepiej wybierać kremowe jogurty greckie i dodawać świeże kawałki owoców.
Zdjęcie autorstwa jules / CC BY

1. Jogurt z owocami
Jogurt sam w sobie jest dobrym wyborem, ale owoce są pełne cukru. Jogurt zawiera laktozę, która jest naturalnie występującym węglowodanem. Ogólnie jogurt zawiera około 12-15 gramów węglowodanów, co jest w porządku. Owocowy dodatek może nawet podwoić tę ilość. Lepiej wybierać kremowe jogurty greckie i dodawać świeże kawałki owoców.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Wyłuskaj z orzecha co najlepsze Maseczki do cery suchej Jedzenie dobre dla twoich jelit Wzrost ryzyka udaru przy zażywaniu antydepresantów? Co zdradza Twój charakter pisma? Wielka Brytania kupuje kondomy dla RPA Dlaczego tłuszcze nasycone wcale nie są twoim wrogiem? Lekka dieta na dobry nastrój w upalny dzień Smacznego jajka Niechciana pamiątka z młodości? Czy moja córka będzie mogła urodzić dziecko? Tajemnicze omdlenia