Jak zaradzić na cienie i opuchniętą skórę pod oczami, przedwczesne zmarszki...
JEA • dawno temuOczy to pierwszy element twarzy, jaki zauważamy i ostatni, o jakim zapominamy. Niestety ekspresja mimiczna (uśmiechanie się, marszczenie) oraz czynniki środowiskowe (ekspozycja na słońce, mróz, wiatr i zanieczyszczenia) powodują, że cienka, delikatna skóra wokół oczu jako pierwsza zdradza oznaki starzenia, zmęczenia i niezdrowego trybu życia.
Wygląd oczu a ich zdrowie
Na wyglądzie skóry wokół oczu bardzo negatywnie odbija się ich przemęczenie, do czego prowadzić może długie oglądanie telewizji ze zbyt małej odległości oraz długotrwała praca przed komputerem. Osobom, które spędzają dużo czasu przed ekranem bądź monitorem, zaleca się krótki odpoczynek — przynajmniej co pół godziny, podczas którego powinny zmuszać oczy, by spojrzały w dal, co jednocześnie jest ćwiczeniem zapobiegającym krótkowzroczności. O tym, jak duży wpływ na krótkowzroczność ma wpatrywanie się w ekran komputera, świadczą statystyki występowania krótkowzroczności w Singapurze, jednym z najbardziej skomputeryzowanych krajów świata. Jak doniosła ostatnio prasa, dziś aż u 80% 18-letnich młodych mężczyzn w tym kraju stwierdza się krótkowzroczność, podczas gdy 30 lat temu dotykała ona 25% tej grupy. Jeśli będziemy zmuszać nasz wzrok do patrzenia wyłącznie na bliskie obiekty, zwiotczeją mięśnie zwiększające krzywiznę soczewki i wtedy oko “oduczy” się nastawiać ostrość na dalekie obiekty.
Ciemne cienie pod oczami
Kiedy jesteś zmęczona, pod oczami tworzą się tzw. cienie, czy wręcz ciemne kręgi. Ich bezpośrednią przyczyną jest pękanie ścianek naczyń krwionośnych, a najlepszym lekarstwem na tę przypadłość jest dobry, głęboki sen. Przed snem należy zawsze dobrze oczyścić oczy, najlepiej tonikiem do tego przeznaczonym, a potem przemyć czystą wodą, najlepiej butelkowaną. Bardzo skuteczne jest stosowanie zimnych okładów, ponieważ w niskiej temperaturze naczynka krwionośne zwężają się, a cyrkulacja krwi poprawia się.
Jeśli podczas snu cienie pod oczami nie znikają, tuż po przebudzeniu nakładaj na powieki nasączone wodą i mocno schłodzone torebki z herbatą. Aby zaoszczędzić rano czas, poprzedniego wieczora włóż do lodówki wcześniej parzone przez 10 minut torebki po herbacie i zostaw je tam na noc. Ten herbaciany kompres trzymaj na powiekach przez 10 minut, a następnie spłucz dokładnie twarz zimną wodą. Herbaty, które najlepiej znoszą opuchliznę, podrażnienie i zmęczenie z oczu, to Assam i ziołowa herbatka rumiankowa.
Jeśli prowadzisz zdrowy tryb życia, wysypiasz się, a cienie pod oczami utrzymują się, oznacza to, że jest to wina zbyt cienkiej skóry wokół oczu, przez którą prześwitują ciemne naczynia krwionośne. Co gorsza, z wiekiem skóra pod oczami staje się coraz cieńsza, więc cienie stają się coraz bardziej widoczne i jedyne, co może temu zaradzić, to dobry korektor pod oczy.
Podrażnione oczy, zmęczony wzrok
Na zaczerwienione spojówki i zmęczone oczy pomaga ogórek, najlepiej właśnie wyciągnięty z lodówki. Z takiego schłodzonego ogórka odkrój dwa krążki, połóż na powiekach i odczekaj 10 minut. Dla utrzymania efektu warto użyć pod oczy i na powieki żelu z wyciągiem z ogórka, aloesu bądź innych roślin o właściwościach przeciwzapalnych.
“Pufy” pod oczami
Dość częstym, a niepożądanym defektem urody są “worki” pod oczami. Tworzą się one na skutek nieprawidłowego działania mechanizmu samooczyszczania się organizmu, w tym usuwania wody z organizmu. Dlatego tak ważne jest, by wyeliminować przyczyny zatrzymywania wody w organizmie: unikać słonych potraw i z dodatkiem sodu (aby wiedzieć więcej, zajrzyj do artykułu “Przesolone”).
“Pufy” pod oczami mogą być wynikiem picia alkoholu przed snem, ponieważ alkohol także pogarsza wydalanie wody z organizmu. Nawet kieliszek wina wieczorem, który niewątpliwie niesie wiele korzyści dla zdrowia, ma też swoje skutki uboczne i po pewnym czasie odbije się na wyglądzie skóry wokół oczu.
Aby temu przeciwdziałać, należy pić dużo wody, co najmniej 8 szklanek dziennie, ponieważ woda rozcieńcza substancje powodujące zatrzymanie wody w organizmie i przyspiesza ich usunięcie. Co więcej, gdy organizm jest odwodniony, magazynuje wodę, co może się “dołożyć” do opuchlizny pod oczami.
Puchnięcie skóry wokół oczu mogą też powodować opary związków chemicznych zawartych w lakierze do paznokci i sprayu do włosów oraz inne alergizujące kosmetyki.
Zmarszczki wokół oczu
Skóra wokół oczu jest bardzo cienka, nie ma podściółki tłuszczowej, a jednocześnie cały czas ulega rozciąganiu i marszczeniu, kiedy mrugamy, robimy miny, uśmiechamy się… Dlatego warto zainwestować w dobry żel pod oczy i na powieki. Niezbędne są też wygodne okulary słoneczne, które pełnią podwójną funkcję: po pierwsze chronią, poza samą gałką oczną, skórę wokół oczu przed promieniami ultrafioletowymi, dzięki czemu skóra ta wolniej się starzeje; po wtóre, dzięki nim nie masz potrzeby, albo nie tak często, mrużyć oczu (ten odruch jest odpowiedzialny za tworzenie się głębokich zmarszczek na skroniach). Kropla wody drąży skałę, a nieznaczące napinanie skóry powoduje “kurze łapki”, dlatego tak ważne jest, by w miarę możliwości nie naciągać powiek i skóry wokół oczu podczas usuwania zeń makijażu wacikiem.
Tanim i skutecznym specyfikiem pomagającym zregenerować skórę wokół oczu jest olej rycynowy. Chirurdzy plastyczni zalecają go swoim pacjentkom do stosowania jakiś czas po zabiegu, by skóra szybciej odzyskała zdrowy wygląd i sprężystość.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze