Pokrzywka – jak ją leczyć?
MARICRUZ • dawno temuPokrzywka to wykwit skórny, który przypomina przelotne, swędzące i wyniosłe zmiany na skórze, pojawiające się po dotknięciu pokrzywy. Może pojawić się jako reakcja alergiczna na niektóre artykuły spożywcze, jak i szereg innych czynników zewnętrznych. Jak leczyć pokrzywkę i jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Krok 1: Stosuj okłady
Wilgotne okłady mają działania chłodzące i koją dotknięte zmianami miejsca.
Krok 2: Smaruj zmiany
Możesz też smarować zmiany specjalnymi kremami i maściami, które złagodzą swędzenie oraz nawilżać zmieniona skórę i pojawiające się bąble.
Krok 3: Zmień dietę
Jeżeli pokrzywka jest reakcją skórną na żywność, trudno będzie ustalić, który produkt lub jego składnik uczulił. Dlatego najlepszym wyjściem jest przestawienie się w miarę możliwości na dietę pełnowartościową. Oprócz tego warto – po konsultacji z lekarzem – wyeliminować z menu alergeny pokarmowe wyzwalające pokrzywkę. Można też wykonać testy na alergię, ale reakcje uczuleniowe najczęściej znikają samoistnie.
Krok 4: Sięgnij po leki przeciwhistaminowe
Leki te blokują receptory histaminowe H1, a więc i typowe objawy alergii. Powinny być stosowane przez cały okres występowania zmian. Wskazane jest także spożywanie wapna lub rutyny, uszczelniających naczynia. W przypadku ostrego napadu pokrzywki również leki sterydowe.
Krok 5: Zastrzyki
Niekiedy w leczeniu pokrzywki stosuje się zastrzyki zawierające minimalne dawki alergenu wywołującego pokrzywkę. Celem wstrzykiwania go jest odczulenie.
Krok 6: W ostateczności – wlewy
Ostra pokrzywka mija w sposób spontaniczny po upływie 3–7 dni (czasem nawet po 24 godzinach). Jednak w sytuacjach zagrożenia życia stosuje się wlewy dożylne kortyzonu i adrenaliny.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze