Karmienie mieszane
BEATKA • dawno temuPrawidłowy rozwój dziecka jest możliwy, gdy dieta dziecka jest odpowiednio skomponowana. Jeżeli karmisz piersią, masz pewność, że dostarczasz swojemu dziecku wszystkich składników odżywczych. Niestety, niekiedy karmienie piersią nie wystarczy. Przyczyną może być zbyt mała ilość mleka matki lub powrót kobiety do pracy i zmiana rytmu karmienia. W takiej sytuacji konieczne jest dokarmianie dziecka mlekiem modyfikowanym.
Przyczyny dokarmiania dzieci
Decyzję o dokarmianiu dziecka mama musi uzgodnić z lekarzem. Najpierw należy ustalić, czy dokarmianie dziecka jest wynikiem potrzeb malucha, czy też zależy od kobiety. Niekiedy mamy świadomie rezygnują z karmienia piersią. Jest to powodowane na przykład powrotem do pracy. Kobieta nie może w takiej sytuacji karmić dziecka regularnie, tak jak to było do tej pory. Z kolei wśród czynników niezależnych od kobiety znajdują się:
- zbyt małe przybieranie dziecka na wadze,
- dziecko urodziło się słabe,
- kobieta ma zbyt mało pokarmu, a apetyt dziecka jest duży.
Oprócz czynników zależnych i niezależnych od matki, występują też czynniki zależne od dziecka. Niekiedy maluch może mieć problemy ze ssaniem piersi. Przyczyną tych trudności bywa krótkie wędzidełko podjęzykowe. Dziecko może też po prostu odczuwać niechęć do ssania piersi. Maluchy dużo szybciej odczuwają sytość, kiedy są karmione butelką. Ssanie butelki jest mniej męczące od ssania piersi. Zanim mleko z piersi zacznie płynąć, musi minąć kilkanaście sekund, tymczasem mleko z butelki płynie od razu.
W jaki sposób dokarmiać dziecko?
Po wprowadzeniu obu sposobów karmienia dziecko może odrzucić jeden z nich, ten trudniejszy. Maluch sam decyduje o sposobie, w który chce być karmiony. Niestety, dzieci przeważnie rezygnują ze ssania piersi. Chociaż nie jest to regułą. Maluchowi mleko modyfikowane może nie smakować i będzie wolał wypić mleko matki. Na decyzję malucha w dużej mierze ma wpływ podawanie mleka matki i mleka modyfikowanego. Jeżeli chcesz, by dziecko jak najdłużej piło twoje mleko, pamiętaj, by najpierw karmić je piersią, a później butelką z mieszanką.
Jeżeli pragniesz przejść z karmienia mieszanego na karmienie naturalne, musisz pamiętać, że karmienie mieszane ma wpływ na twoją laktację. Dokarmianie dzieci butelką może spowodować, że ilość mleka w piersiach się zmniejszy. Żeby pozbyć się problemów z laktacją, musisz wykazać się cierpliwością. Niektórym mamom udaje się wrócić do karmienia naturalnego po kilku dniach, inne muszą pracować na to tygodniami. Jak przywrócić dawną laktację? Należy jak najczęściej przystawiać dziecko do piersi (maluch musi ssać pierś) lub odciągać pokarm.
Jeżeli dziecko nie chce pić mleka z butelki, postaraj się je do tego przekonać. Mieszankę można podawać łyżeczką, pipetką, strzykawką. Będzie to proces powolny i wymagający czasu, niemniej jednak skuteczny. Dzieci mogą czuć niechęć do gumowego smoczka. Zaopatrz się więc w specjalny silikonowy smoczek dla dziecka mający szeroką podstawę. Tego typu smoczek będzie doskonale imitował brodawkę. Zwróć uwagę na wielkość dziurki w smoczku. Im mniejszy otworek, tym wolniej wypływa mleko. Ma to kluczowe znaczenie, gdyż podobnie płynie mleko z piersi. Żeby dobrać mieszankę odpowiednią do potrzeb dziecka, poradź się lekarza.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze