Problemy z laktacją
BEATKA • dawno temu • 6 komentarzyKarmienie piersią jest zalecane przez lekarzy. Mleko matki ma wiele substancji odżywczych, które wspomagają rozwój dziecka i wyrabiają w nim odporność. Nie zawsze jednak naturalne karmienie jest możliwe. U młodej mamy może dojść do nawału pokarmu (zastoju pokarmu) lub jego braku. Kobieta może cierpieć na pękające brodawki. Piersi stają się obrzmiałe i bolesne. Karmienie piersią jest również utrudnione w sytuacji, gdy młoda mama ma wklęsłe lub płaskie brodawki. Większość problemów z laktacją wynika jednak z błędów podczas karmienia. Można je zlikwidować w sposób naturalny.
Objawy obniżenia laktacji
Jak odróżnić faktyczne obniżenie laktacji od normalnych problemów z karmieniem? Niepokojące powinny wydać się następujące objawy:
- karmienie rzadsze niż 8 razy dziennie,
- niepołykanie przez dziecko pokarmu (nie słychać odgłosu połykania),
- częsty i histeryczny płacz dziecka,
- częsta konieczność przystawiania dziecka do piersi,
- otępienie i apatia u dziecka (przesypianie ponad 4 godzin za jednym razem),
- rzadkie wypróżnianie (mniej niż 2 żółtawe kupki dziennie),
- pojawiające się ciemne lub zabarwione na zielono kupki,
- oddawanie ciemnego i śmierdzącego moczu przez dziecko,
- chudnięcie dziecka (waga mniejsza od urodzeniowej).
Problemy z karmieniem mogą wynikać z nieprawidłowych praktyk, na które kobieta karmiąca ma wpływ. Zanim więc młoda mama sięgnie po mleko modyfikowane i zacznie dopajać dziecko, powinna zwrócić uwagę na to, czy:
- stosuje właściwą technikę karmienia,
- karmi odpowiednio długo i odpowiednio często,
- karmi dziecko w nocy (karmienie nocne może zmniejszać ilość pokarmu w ciągu dnia),
- pali papierosy,
- często pije alkohol,
- jest niedożywiona,
- przyjmuje regularnie leki,
- choruje.
Zmniejszenie mleka w piersiach mamy może nastąpić pod wpływem kolejnej ciąży. Niedobór pokarmu w piersiach może być też wynikiem czynników niezależnych od kobiety, są to:
- zaburzenia hormonalne,
- niedorozwój tkanki gruczołowej,
- długotrwały stres, przemęczenie.
Dzieci urodzone zbyt wcześnie mogą mieć słabo wykształconą umiejętność ssania, a to również może wpłynąć na laktację.
Problemy z brodawkami
Jeżeli karmienie piersią przebiega prawidłowo, mama nie powinna skarżyć się na ból. Niestety, w rzeczywistości nie wygląda to tak przyjemnie. Kobietom często doskwierają pękające brodawki. Niektóre młode mamy odczuwają nadwrażliwość brodawek już w momencie rozpoczęcia laktacji. Pękające brodawki są wynikiem złego przystawiania dziecka do piersi. Jeżeli problem już się pojawi, należy mu przeciwdziałać. Zaniedbanie problemu może przerodzić się w zapalenie piersi. Pękające brodawki można leczyć przez wietrzenie piersi i smarowanie miejsc zmienionych chorobowo mlekiem z piersi. Warto jak najczęściej chodzić bez biustonosza. Karmiąc dziecko, najpierw przystawiaj je do zdrowej brodawki, gdyż maluch na początku mocniej ssie.
Kłopoty z brodawkami mogą dotyczyć też ich kształtu. Kobiety mające wklęsłe lub płaskie brodawki mają utrudnione karmienie. Maluchowi trudno jest wówczas chwycić brodawkę. Istnieją ćwiczenia, dzięki którym brodawki wrócą do właściwego kształtu.
Ten artykuł ma 6 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze