Brak pokarmu w piersiach
BEATKA • dawno temuBrak pokarmu przy karmieniu piersią to wielkie zmartwienie dla młodej mamy. Tuż po porodzie organizm kobiety wytwarza siarę, gęstą substancję, dzięki której możliwe jest żywienie noworodka. Mimo że ilości siary są niewielkie, wystarczą do tego, by zaspokoić pierwsze potrzeby malucha. Jeśli później pojawi się problem z karmieniem piersią, należy poszukać jego przyczyny. Zdarza się, że brak pokarmu występuje po cesarce. Innym razem problemy są spowodowane stresem lub niewłaściwym przystawianiem dziecka.
Przyczyny braku pokarmu
Kobiety po porodzie uważnie obserwują swoje piersi, które zmieniły się pod wpływem ciąży, a następnie w wyniku karmienia. Z czasem zmniejsza się obrzęk i wrażliwość piersi, zmniejsza się też lub zanika całkowicie wyciek mleka z piersi. To zupełnie normalny proces. Problem z karmieniem piersią pojawia się wtedy, gdy organizm kobiety nie produkuje pokarmu. Jakie mogą być tego przyczyny?
- Cesarskie cięcie – dość często zjawisko braku pokarmu pojawia się u kobiet, które rodziły przez cesarskie cięcie; w ich przypadku rozwój laktacji jest możliwy, jednak może to potrwać trochę dłużej.
- Mniejsze zapotrzebowanie na mleko matki – kobiety, które wróciły po ciąży do pracy zazwyczaj wprowadzają niemowlakowi dietę mieszaną; wówczas dziecko rzadziej ssie pierś kobiety, a jej organizm produkuje mniej mleka.
- Stres – wpływa negatywnie na organizm młodej mamy i może być przyczyną zmniejszenia lub całkowitego zaniku pokarmu.
- Kolejna ciąża – niektóre kobiety zachodzą w ciążę jeszcze w okresie laktacji; organizm kobiety zaczyna koncentrować się na potrzebach płodu i jego odżywieniu.
- Niewłaściwa technika karmienia – jeżeli maluch za słabo chwyci brodawkę lub niepoprawnie ssie, mleko może nie wypływać; organizmowi brakuje bodźca, który poruszyłby przysadkę do działania i dał sygnał do potrzeby wytworzenia pokarmu.
Pobudzanie produkcji mleka w piersiach
Aby pobudzić laktację i zwiększyć ilość mleka, należy często karmić dziecko piersią. Kobieta karmiąca powinna unikać stresów. Młoda mama musi pomyśleć o odpoczynku i relaksie. Bardzo ważne jest miejsce karmienia, które powinno być przytulne, przyjemne i ciche. Młoda mama musi czuć się komfortowo. Hałas dekoncentruje zarówno kobietę, jak i malucha. Brak rzeczy, które rozpraszają, sprawi, że dziecko będzie mogło najeść się do syta.
Młoda mama powinna przyjrzeć się temu, co je. Kobieta karmiąca musi dostarczać organizmowi duże ilości wody. Jeżeli organizmowi brakuje nawodnienia, może mieć problem z wytwarzaniem dodatkowych płynów. Dieta kobiety karmiącej nie może być bogata w gotowe produkty, fast foody, słodycze, napoje z kofeiną. Kobieta powinna zjadać potrawy pełne składników odżywczych, które wzbogacą też mleko dla dziecka.
By pobudzić wytwarzanie mleka, kobieta powinna pić napary z ziół. Pomocne będą kozieradka, herbatka z anyżku, melisy, sok z marchwi. Przed karmieniem lub w trakcie warto też wykonać delikatny masaż piersi. Dzieci podczas ssania odruchowo dotykają i ugniatają piersi, co pobudza aktywność gruczołów mlekowych.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze