Pępkowe
BEATKA • dawno temuNarodziny dziecka to radosna chwila, którą można cieszyć się z przyjaciółmi. Pępkowe to impreza dla młodych tatusiów, organizowana po urodzeniu dziecka. Wstęp mają na nią tylko mężczyźni, choć niektórzy liberalni panowie zapraszają też kobiety – to jednak rzadka praktyka. Panie mają w końcu swoje party Baby Shower, które, mimo że nie zakrapiane alkoholem i utrzymane w bardziej zachowawczym tonie, również cieszą. Tradycja baby party jest okazją do wyrażenia radości z narodzin maluszka.
Świętowanie powiększenia rodziny
Kobiety, organizując Baby Shower, mają wątpliwości, czy impreza powinna odbywać się przed czy po narodzinach dziecka. Tatusiowie są w tej uprzywilejowanej sytuacji, że doskonale wiedzą, kiedy należy organizować swoją imprezę. Pępkowe to typowe „samiec party”, na które panie nie mają wstępu. I choć eliminacja pań ma charakter bardziej zwyczajowy i umowny, niż rzeczywisty, to kobiety rzadko kiedy chcą uczestniczyć w tej imprezie. Głownym powodem, dla którego świeżo upieczonych mam nie ma na pępkowych, jest fakt, że leżą one jeszcze w szpitalu. Kobiety, zwłaszcza gdy przebieg porodu był ciężki, muszą dojść do pełnej sprawności.
Pępkowe to doskonały sposób na to, by odebrać życzenia i gratulacje z okazji narodzin dziecka. Impreza odbywa się zazwyczaj dzień po powiększeniu rodziny, gdy nie ma jeszcze noworodka w domu. W myśl przysłowia, że „dziecko nie opite, to dziecko chorowite”, pępkowe są obficie zakrapiane trunkami wysokoprocentowymi. Najczęstsze prezenty na pępkowe to drzewko do zasadzenia i cygaro, które należy wypalić rytualnie.
Impreza z okazji urodzenia dziecka jest najczęściej organizowana prze młodego tatę. Czasami zdarza się, że to koledzy mężczyzny są inicjatorami zabawy. Miłym gestem jest obdarowanie młodego taty specjalną koszulką z nadrukowanym zdjęciem żony i dziecka. Mężczyzna może dostać też kufel, z którego będzie pił.
Podczas każdej imprezy warto zachować umiar. Nie dziwią pretensje kobiet, których partnerzy po takiej zakrapianej alkoholem nocy popełnili jakieś głupstwo (rozbili samochód, trafili na komisariat). Panowie powinni mieć na uwadze to, że następnego dnia muszą zjawić się w szpitalu u żony i dziecka. Młodej mamie przyda się z pewnością pomoc, a dokładanie jej stresów i zmartwień nie jest najlepszym pomysłem.
Wspólna impreza po urodzeniu dziecka
Niektóre kobiety w połogu oczekują, że młodzi tatusiowie będą przy niej i przy nowo narodzonym dziecku jak najdłużej. Często mówią „veto” jakimkolwiek imprezom wyprawianym pod ich nieobecność, a tym bardziej takim, podczas których wypija się dużą ilość alkoholu. Młoda mama, zmęczona i wyczerpana po ciężkim porodzie spodziewa się, że jej partner wesprze ją. Tymczasem większość mężczyzn zgodnie twierdzi, że filozofia typu „pies ogrodnika” stosowana przez żony, jest nie do przyjęcia. Bo przecież młody tato, pełen radości, musi gdzieś znaleźć ujście nagromadzonej energii. Najlepszym sposobem, żeby ją rozładować jest impreza z przyjaciółmi.
Jakie jest wyjście z takiej sytuacji? Można pójść na kompromis. Panowie, jako że podczas porodu ich postawa była bardziej bierna (nawet jeżeli mężczyzna przy porodzie się znajdował), powinni ustąpić żonie. W końcu ewentualną imprezę można zorganizować wspólnie po porodzie, kiedy mamusia dojdzie już do siebie po pobycie w szpitalu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze