Okres a karmienie piersią
BEATKA • dawno temuCzy istnieje zależność między karmieniem a miesiączką? Czy karmienie piersią chroni przed ponownym zajściem w ciążę? Kiedy pojawia się krwawienie po porodzie? Przez dziesięciolecia narosło wiele mitów na temat karmienia piersią. Karmienie piersią nie zapobiega zajściu w ciążę. Okres może pojawić się już 6 miesięcy po urodzeniu dziecka. Jako że owulacja występuje zawsze przed krwawieniem, jeżeli młoda mama rozpoczęła już współżycie, może dojść do zapłodnienia przed pierwszą miesiączką.
Laktacja a miesiączka
Laktacja, tj. wytwarzanie pokarmu przez organizm matki, hamuje pojawienie się miesiączki. Jednak czas pojawienia się krwawienia po porodzie jest różny dla poszczególnych kobiet. Pojawienie się miesiączki zależne jest od tego, jak często kobieta karmi dziecko oraz ile mleka matki wypija maluch. U kobiet, które karmią częściej, których dziecko zjada więcej pokarmu i jest młodsze, później pojawia się krwawienie. Kobiety karmiące piersią dostają okres przeważnie między 6 a 24 miesiącem po porodzie. Im szybciej młode matki odstawiają dziecko od piersi, tym szybciej mogą spodziewać się powrotu cyklu owulacyjnego.
Kobieta nie może przewidzieć terminu powrotu miesiączki. Ponieważ owulacja następuje zawsze przed krwawieniem, nie można uważać braku okresu za czynnik ochronny przed następną ciążą. Przyjęło się orientacyjnie zakładać, że kobiety karmiące wyłącznie piersią, co najmniej co 3 godziny, których dzieci nie ssą smoczka, przez około 12 tygodni po porodzie nie powinny zajść w ciążę. Żeby ustalić, czy spełniasz powyższe kryteria, zwróć uwagę na intensywność ssania przez dziecko, na to, czy stosujesz dodatkowe dokarmianie lub karmienie butelką, czy dajesz dziecku smoczek. Im wyższy wskaźnik ssania, tym późniejszy powrót do płodności.
Hamowanie owulacji po porodzie
Nie wiadomo jeszcze dokładnie, dlaczego po porodzie jajeczkowanie jest opóźniane. Faktem jest, że przyczynia się do tego ssanie brodawki. Bodźce czuciowe ssania są wysyłane do podwzgórza. To ma wpływ na poziom prolaktyny, który wskazuje na powrót miesiączki. Kobiety karmiące sztucznie mogą zacząć krwawić już 6 tygodni po porodzie. Z kolei panie karmiące piersią zaczynały miesiączkować około 33 tygodnia po porodzie. Opóźnienie jajeczkowania może wynikać też z niedożywienia kobiety karmiącej.
Karmienie piersią powinno zaspokoić potrzeby dziecka. Mleko matki jest bogate we wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka. W mleku matki znajdują się też przeciwciała, które budują system odpornościowy dziecka. Dziecko powinno być karmione naturalnie co najmniej przez rok. Karmienie butelką, choć obecnie pokarm sztuczny doskonale imituje naturalny, nie jest najlepsze dla maluszka. Powinien to być sposób alternatywny karmienia dziecka, a nie podstawowy.
Laktacja pomaga kobiecie szybciej wrócić do formy. Kobieta przez cały okres ciąży przygotowuje się do porodu i karmienia piersią. To dlatego w jej organizmie odkładane są zapasy energetyczne, które uwidaczniają się przyrostem masy ciała. Kobiety, które z pewnych powodów nie decydują się na karmienie piersią, wolniej wracają do formy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze