Efekt weekendowy sprawia, że czujemy się szczęśliwsi
PAULA • dawno temuNawet ci z nas, którzy mają dobrzepłatną, ciekawą pracę są zdecydowanie szczęśliwsi podczas weekendu niż w ciągu tygodnia.Niezależnie od płci, od tego jak dużo pieniędzy zarabiają, ile godzin pracują, jakie mają wykształcenie — wyniki badania amerykańskich naukowców wykazały, że pracownicy są szczęśliwsi od piątku wieczorem do niedzielnego południa.
Badania przeprowadził Richard Ryan — profesor psychologii i psychiatrii na University of Rochester.
Nasze wyniki podkreślają jak ważny jest wolny czas dla indywidualnego dobrego samopoczucia. Nieograniczony czas w weekendy daje możliwość kontaktów z innymi, rozwijanie zainteresowań i relaks -twierdzi.
Jest to tzw. efekt weekendowy, w dużej mierze związany ze swobodą wyboru działań i możliwością spędzenia czasu z bliskimi, co udowodniono eksperymentalnie.
Zarówno mężczyźni jak i kobiety czują się o wiele lepiej psychicznie i fizycznie podczas weekendu. Obojętnie czy zajmują się handlem, pracują w przemyśle czy też w biznesie. Czują się lepiej niezależnie od tego czy są osobami samotnymi czy żyją w związku, czy są wdowcami czy rozwiedzionymi. Czują się lepiej bez względu na wiek.
Badania objęły 74 dorosłych ochotników w wieku od 18 do 62 lat, którzy pracowali co najmniej 30 godzin tygodniowo. Przez 3 tygodnie uczestnicy otrzymywali ankietę 3 razy w ciągu dnia: rano, po południu i wieczorem. Na każdej stronie, musieli wypełnić kwestionariusz — krótki opis działalności, w którą byli zaangażowani. Przy użyciu skali od 1 do 7 wystawiali ocenę, odzwierciedlającą ich miłe uczucia — szczęście, radość i przyjemność oraz nieprzyjemne — uczucie lęku, gniewu i przygnębienia. Odnotowywano także fizyczne objawy stresu, takie jak bóle głowy, dolegliwości trawienne, dolegliwości układu oddechowego lub brak energii.
Z ustaleń wynika, że w stosunku do dni roboczych, weekendy są związane z wyższym poziomem wolności i kontaktów z bliskimi. Badani zgłaszali, że częściej byli zaangażowani w działalność własnego wyboru i spędzanie czasu wolnego z gronem przyjaciół i członkami rodziny.
Co ciekawe, w analizie stwierdzono, że ludzie czują się w weekend bardziej kompetentni niż w ich codziennym miejscu pracy.
Badanie to, zdaniem autorów, oferuje jedno z pierwszych merytorycznych stwierdzeń i teorii w oparciu o wyjaśnienia, dlaczego dobre samopoczucie jest zazwyczaj bardziej korzystne w weekendy. Ludzie doświadczają wtedy większej autonomii i wchodzą w relacje, które są z kolei związane z wyższym samopoczuciem.
Tydzień pracy jest pełen działań dotyczących kontroli zewnętrznych, presji czasu, wymagań w stosunku do pracownika, opieki nad dziećmi i innych ograniczeń. Pracujący zmuszeni są przebywać w towarzystwie kolegów, z którymi nie zawsze mają dobre relacje.We wnioskach autor proponuje, żeby wykorzystywać jak najlepiej wolny czas - nie tylko w weekendy, ale także przerwy w pracy. Badania mają być opublikowane w styczniowym wydaniu Journal of Socialand Clinical Psychology.
Źródło: physorg.com
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze