Współczesna rodzina nie ma dla siebie czasu
DANUTA CAPIGA • dawno temuŻyjemy coraz szybciej, dorośli bardziej angażują się w pracę i we własny rozwój, dzieci całe dnie spędzają w przedszkolu, szkołach, na zajęciach dodatkowych. Trudno w tej zabieganej codzienności znaleźć chwilę na bycie razem. Rodzina powinna spędzać ze sobą przynajmniej 2 godziny dziennie.
Żyjemy coraz szybciej, dorośli bardziej angażują się w pracę i we własny rozwój, dzieci całe dnie spędzają w przedszkolu, szkołach, na zajęciach dodatkowych. Trudno w tej zabieganej codzienności znaleźć chwilę na bycie razem. Rodzina powinna spędzać ze sobą przynajmniej 2 godziny dziennie.
Współczesna rodzina generalnie nie ma czasu dla siebie. Rodzice pracujący do późnych godzin wieczornych są tylko gośćmi we własnym domu. Nie mają czasu, by wyjść z dzieckiem na spacer, odrobić wspólnie lekcje, czy poczytać książkę. Brak czasu dla dziecka, a co za tym idzie brak kontroli, skutkuje problemami wychowawczymi.
Rodzice zmęczeni codziennymi obowiązkami lekceważą kłopoty swoich dzieci, nie mają czasu z nimi rozmawiać. Swoje zaniedbania naprawiają drogimi zabawkami lub większym „kieszonkowym”. Dzieci czują się mniej ważne i niekochane.
Najważniejsze są dobre chęci i organizacja wolnego czasu. Rodzice nie mogą zapomnieć, że rodzina jest najważniejsza i to właśnie ich dzieci potrzebują miłości, wsparcia i uwagi. Wtedy czują się bezpiecznie i pewnie.
— Fajnie jest pójść z dziećmi czy na ciekawą wystawę, czy na mecz, czy do parku i fajnie jest mieć te wspólne przeżycia. Ważne, aby znajdować czas na dobrą rozmowę i kształtowanie takich codziennych wspólnych rytuałów w każdej rodzinie, jak chociażby wspólne posiłki czy sposób, w jaki się witamy. To są drobne elementy, gesty, które sprawiają, że czujemy się bliżej – mówi Zofia Dzik prezes Fundacji Humanites – Sztuka Wychowania.
Dzieci nie rodzą się z ukształtowaną osobowością, to rodzice muszą nauczyć dziecko co jest dobre, a co złe, jak można postępować, a jak nie. Wspólnie spędzony czas daje okazję do kreowania sytuacji, by przekazać dzieciom ważne dla nich wartości i postawy, by umocnić więź z nimi.
Źródło: Newseria Lifestyle
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze