Śniadanie dla malca
MAGDALENA TRAWIŃSKA-GOSIK • dawno temuZdaniem ekspertów śniadanie to jeden z najważniejszych posiłków w ciągu dnia. Powinno dostarczać energii, witamin i niezbędnych składników mineralnych. Lekarze i dietetycy podkreślają, że jedzenie śniadania ma duży wpływ nie tylko na samopoczucie, ale w dłuższej perspektywie także na zdrowie. Rodzice uważają, że śniadanie powinno być pożywne i dostarczać energii, ale dzieci chcą jednego – śniadanie musi być pyszne.
Po kilkugodzinnym śnie organizm potrzebuje dawki energii, by aktywnie rozpocząć nowy dzień – szczególnie dzieci, które mają szybszą przemianę materii i gorzej niż dorośli znoszą długie przerwy między posiłkami. Bez śniadania szybciej się męczą, mogą stać się apatyczne bądź rozdrażnione. Śniadanie ma dostarczać sił na cały długi, aktywny dzień! Zjedzenie śniadania jest konieczne dla prawidłowego metabolizmu i daje zastrzyk energii potrzebnej dziecku do nauki i zabawy. Badania dowodzą, że dzieci regularnie spożywające pełnowartościowe śniadania mają większą odporność, są bardziej energiczne, a jednocześnie łatwiej koncentrują się na nauce, są bardziej opanowane i mniej drażliwe.
Śniadanie a choroby cywilizacyjne
Wielu dietetyków uważa, że jedząc regularnie śniadanie dbamy o zdrowie i mamy mniejsze szanse na kłopoty związane z otyłością i cukrzycą. Rezygnowanie z porannego posiłku to jeden z najczęściej popełnianych błędów żywieniowych, niedopuszczalny zwłaszcza w przypadku dzieci.
Nie każde dziecko czuje się rano głodne, należy jednak pamiętać, że poranne i południowe godziny to dla dzieci zazwyczaj czas największego wysiłku umysłowego i fizycznego. Z takimi wyzwaniami znacznie lepiej poradzi sobie dziecko najedzone, pełne energii i sił do działania. Brak śniadania w dziennym jadłospisie dziecka powoduje deficyt składników odżywczych, który trudno dziecku uzupełnić w ciągu dnia. Co gorsza – w takiej sytuacji głodne dziecko ma większą ochotę na chipsy lub batoniki – mało wartościowe przekąski, które „zaśmiecają” żołądek i sprawiają, że dziecko nie ma apetytu na kolejny posiłek.
Uczmy dobrych nawyków żywieniowych
Śniadanie to nie tylko konieczna dawka energii na dobry początek dnia, ale i świetna okazja, by od najmłodszych lat uczyć dziecko zdrowych nawyków żywieniowych. Idealne śniadanie powinno składać się z kombinacji produktów z wszystkich 5 podstawowych grup piramidy żywienia:
produkty zbożowe,warzywa i owoce,mięso, ryby, wędliny, jaja,mleko i przetwory mleczne,oleje roślinne i masło.
Warto zadbać o to, by bazę pierwszego posiłku stanowiło pełnoziarniste pieczywo, płatki zbożowe lub kasza. Zawierają one złożone węglowodany, które dostarczają energii na długi czas, a ponadto są bogate w błonnik regulujący pracę układu trawiennego. Intensywnie rosnący organizm dziecka potrzebuje także białka – jego bogatym źródłem jest nabiał oraz chude wędliny, ryby i jaja. W porannym posiłku nie powinno zabraknąć niezbędnego do budowy kości i zębów wapnia, którego źródłem jest mleko. Tak skomponowane śniadanie zaspokaja około ¼ dziennego zapotrzebowania na składniki odżywcze i dostarcza energii do zabawy i aktywnego poznawania świata.
Rodzice powinni pamiętać, że stanowią wzór dla swojego dziecka, które bardzo szybko się uczy i przyswaja ich nawyki. Zadbaj, aby były to tylko zdrowe nawyki, stosując:
codziennie owoce i warzywa – jako dodatek do śniadania lub przekąska w ciągu dnia,zamiast soli – zioła,minimum cukru,tłuszcze – najlepiej roślinne,zboża z pełnego przemiału – jako źródło błonnika,nabiał każdego dnia.
A po śniadaniu – i nie tylko — jak najwięcej ruchu, najlepiej na świeżym powietrzu.
Błędy żywieniowe
Mamy w pośpiechu lub z niewiedzy dają kilkunastomiesięcznym maluchom to, co jedzą dorośli, na przykład jajecznicę i parówki. To błąd. Podobnym błędem jest dosładzanie lub dosalanie potraw maluchów, podawanie gotowych, wysoko przetworzonych produktów garmażeryjnych lub typu „fast food”, a także jedzenie posiłków „w towarzystwie” telewizora.
Jak być powinno?
Niemowlęta
Dieta dziecka zmienia się wraz z jego rozwojem. Od pierwszych dni życia niemowlę potrzebuje odpowiednich dawek energii oraz niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników mineralnych. Najmłodszym niemowlętom do 6. miesiąca życia wszystkich potrzebnych składników pokarmowych dostarcza mleko. Jednak już w połowie pierwszego roku warto uzupełnić dietę malucha bardziej sycącymi składnikami, jak mleko modyfikowane z dodatkiem kleiku ryżowego, sam kleik lub kaszka. Po 12. miesiącu życia dziecka można podawać już pokarmy o stałej konsystencji coraz bardziej wymagające gryzienia (serki, warzywa, zboża, naleśniki).
Juniorzy
Dla dzieci w drugim roku życia idealne śniadanie to kaszka mleczna, nieco starsze maluchy mogą zjeść płatki śniadaniowe na mleku. Dla urozmaicenia i wprowadzenia nowych smaków i konsystencji można przygotować dwuletniemu łasuchowi kanapki z wędliną, jajko lub twarożek z natką pietruszki. Kanapki warto wzbogacić dodatkiem warzywnym lub świeżymi owocami. Absolutnie nie można zapominać o mleku. Dzieci do ukończenia 36. miesiąca życia powinny pić codziennie mleko modyfikowane lub produkty pochodzenia mlecznego (jogurt lub maślankę).
Od urodzenia do ukończenia 36. miesiąca życia menu dziecka nieustannie się zmienia. Podobnie dzieje się z jego śniadaniem. Śniadanie, jako pierwszy posiłek po kilkugodzinnej nocnej przerwie, musi być wystarczająco pożywne, by dostarczać energii na aktywną porę dnia. Prawidłowo zbilansowana dieta wpływa na kondycję fizyczną i intelektualną dziecka, dlatego śniadanie powinno dostarczać odpowiednich dawek białka, węglowodanów i tłuszczów nienasyconych oraz witamin i składników mineralnych. Zimą szczególnie ważne jest, by śniadanie przygotowane było w postaci ciepłego posiłku i rozgrzewało malca przed wyjściem na spacer.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze