Chciałabym mieć lśniące włosy i zdrową skórę! List do Dermatologa
NINA WESOŁOWSKA • dawno temuPosiadaczki tłustej skóry zmagają się z wieloma problemami. Przetłuszczające się włosy, łupież, wykwity skórne czy plamy, to niektóre z nich. Pozbycie się kłopotliwych zmian wymaga leczenia i ogromnej samodyscypliny. Jakie mogą być przyczyny i jakie są metody leczenia wyjaśnia dr Agnieszka Bliżanowska.
Posiadaczki tłustej skóry zmagają się z wieloma problemami. Przetłuszczające się włosy, łupież, wykwity skórne czy plamy, to niektóre z nich. Pozbycie się kłopotliwych zmian wymaga leczenia i ogromnej samodyscypliny. Jakie mogą być przyczyny i jakie są metody leczenia wyjaśnia dr Agnieszka Bliżanowska.
Witam Panią!
Jestem po 40-tce. Mam tłustą cerę, z którą kiedyś miałam problemy. Obecnie moim zmartwieniem są przetłuszczające się włosy, które muszę codziennie myć, oraz łupież. Stosowałam już najróżniejsze szampony, także polecone przez dermatologa, ale poprawa jest tylko chwilowa. Nie ma na to wpływu ani pora roku, ani to co jem, bo raczej niczego nie zmieniam w swojej diecie. Poza tym od czasu do czasu na dekolcie pojawiają się czerwone plamy, których występowanie, zdaniem lekarza, wiąże się ze stanem moich włosów. Znikają one na jakiś czas po zastosowaniu kremu travocord. Czy można jakoś skutecznie pozbyć się tych problemów? Chciałabym mieć ładne, lśniące włosy oraz zdrową skórę. Jak mam poradzić sobie ze swoim kłopotem?
Renata
***
Agnieszka Bliżanowska – ma wieloletnią praktykę zabiegową z zakresu odmładzania i korekcji rysów twarzy. Specjalista dermatolog i członkini Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Uczestnik światowych kongresów medycyny estetycznej. Testuje i wprowadza na polski rynek najnowsze osiągnięcia medycyny estetycznej. Założycielka centrów Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm w Warszawie i Wrocławiu. Na stałe przyjmuje pacjentów w warszawskim gabinecie, gdzie przeprowadza konsultacje i zabiegi estetyczne. Poczucie piękna towarzyszy jej w życiu prywatnym. Wspiera młodych artystów, których dzieła ozdabiają wnętrza gabinetów. Miłośniczka dobrej kuchni i życia kulturalnego stolicy. Można ją spotkać na przykład na widowni Teatru Polonia.
Pani Renato!
Sytuacja jest skomplikowana. Plamy, które pojawiają się u Pani na klatce piersiowej, mogą być objawami zakażenia drożdżakowego.
Towarzyszące zmiany skórne – jeśli są o kolorze brązowo-różowym — występują najczęściej na ramionach i górnych częściach ciała przy łupieżu pstrym. Z czasem zlewają się, a potem odbarwiają, przez co skóra staje się jaśniejsza w miejscach ich występowania. W efekcie skóra ma pstre zabarwienie – jest bledsza tam, gdzie zmiany zdążyły ewoluować i ciemniejsza w miejscu pojawienia się nowych plamek.
Jak leczyć? Zastosowanie maści przepisanych przez dermatologa na skórę gładką należy połączyć z zastosowaniem specjalistycznych szamponów – najlepiej przepisanych przez dermatologa. Jeśli środki zewnętrzne nie pomogą, można włączyć leczenie doustne. Ważne, aby równocześnie stosować leczenie na widoczne zmiany skórne, jak i na skórę głowy, bo tam z reguły występuje źródło zakażenia, choć najczęściej na głowie nie widać widocznych zmian. I tutaj pojawia się wątpliwość, opisuje Pani przetłuszczanie włosów i łupież na głowie. Dlatego polecam ponowną konsultację dermatologiczną, tylko w oparciu o nią jestem w stanie postawić diagnozę. Dla upewnienia się można zastosować lampę Wooda – plamy towarzyszące łupieżowi pstremu wykazują w jej świetle żółtą lub pomarańczową barwę.
Wspominane przez Panią problemy z tłustą cerą warto też skonsultować na podstawie badań hormonalnych, zaburzenia w wydzielaniu hormonów mogą mieć wpływ na stan włosów i skóry. Tłustą cerę także leczymy dermatologicznie – stosuje się nawet leczenie doustne, a także pilingi i suplementację m.in. cynkiem i witaminą PP.
Dr Agnieszka Bliżanowska
kontakt do dermatologa: Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm w Warszawie, tel. 22 24 34 144 i we Wrocławiu tel. 71 780 66 26, wellderm.pl, facebook.com/WellDerm
Masz problem, wyślij do nas list z pytaniem do dermatologamagda.trawinska@kafeteria.pl (z dopiskiem List do Dermatologa)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze