Jaka woda zdrowia doda?
MAŁGORZATA GRUDZIŃSKA • dawno temuWoda, którą kupujemy i pijemy zawiera wiele jonów, które są niezbędne do życia. Najważniejsze to wapń (wzmacnia kości, ale w nadmiarze może powodować kamicę żółciową lub nerkową), magnez ("pierwiastek życia" niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, mięśni i serca), potas (wspomaga pracę serca i układ krążenia mózgowego) i sód (reguluje przepływ wody z krwi do tkanek i z powrotem, ale w nadmiarze powoduje zatrzymanie wody w organizmie).
Krystalicznie czyste źródła, harmonijne
połączenie wody i gazu, ta woda jak żadna
inna oczyszcza ciało i umysł, spróbuj a
odzyskasz naturalną energię, witalność…
A właściwie po co nam woda?
Każdy to już słyszał: woda potrzebna jest do ŻYCIA. Spełnia ona w organizmie wiele ważnych funkcji. Bez niej w ustroju człowieka nie mogą zachodzić żadne procesy metaboliczne, woda stanowi bowiem podstawowy składnik wszystkich komórek i tkanek oraz płynów ustrojowych. Dzięki wodzie możliwe jest wydalanie z komórek produktów przemiany materii, w tym także związków toksycznych. Woda gasi pragnienie a rozpuszczone w niej związki mineralne, głównie wodorowęglany, siarczany, chlorki, sód, potas, wapń, magnez ułatwiają przemianę materii i zmniejszają ryzyko pojawienia się wielu schorzeń. Picie dużych ilości wody potrzebne jest np. w przypadku chorób przebiegających z wysoką gorączką, ponieważ woda zapobiega wówczas przegrzaniu. Można więc powiedzieć, że nasz organizm to doskonale działająca maszyna, do której należy dolewać wody, tak jak oleju do silnika, żeby dobrze funkcjonowała.
Woda jest głównym składnikiem naszego organizmu. Średnio stanowi od 50 do 70% masy ciała. Woda jest także podstawowym składnikiem pożywienia. Jej ilość musi być stale uzupełniana, bo nawet niewielkie niedobory wywołują szereg dolegliwości, a skrajne odwodnienie prowadzi do śmierci.
Ile wody zużywamy?
Dorosły zdrowy człowiek traci dziennie wodę w ilości ok. 2–2,5 litra przez oddychanie, pocąc się, wraz z moczem i z kałem. Bez względu jednak na to, w jaki sposób jest wydalana, pełni rolę substancji oczyszczającej. Wraz z wodą organizm pozbywa się nadmiaru substancji powstających w wyniku przemian metabolicznych lub takich, które dostają się do organizmu drogą pokarmową, a są zbędne.
Przy spożyciu ok. 3000 kcal na dobę w organizmie, w wyniku procesów przemiany materii,powstaje ok. 35–65g substancji, które muszą być wydalone z organizmu z moczem. Nerki, żeby mogły je odfiltrować, potrzebują minimum 650 ml wody dostarczonej z pożywieniem. Łatwiej i szybciej zostaną te substancje wydalone, jeśli dostarczymy trzykrotność tej minimalnej ilości wody. Dorosły zdrowy człowiek powinien spożywać dziennie przynajmniej 1,5–2 litrów wody.
Na szczęście coraz częściej zwracamy uwagę na to, co pijemy i ile. W ciągu ostatnich dziesięciu lat sprzedaż wód butelkowanych wzrosła ponad dwukrotnie. Zaczęliśmy sięzastanawiać, jaką wodę kupić. Która będzie dla nas najlepsza, która będzie optymalna do naszej diety. Jednak wody gazowane nadal cieszą się wielką popularnością, choć zdrowsze są te bez bąbelków (nadmiar CO2 odwapnia organizm i powoduje wzdęcia).
Woda, którą kupujemy i pijemy, zawiera wiele jonów, które są niezbędne do życia. Najważniejsze to wapń (wzmacnia kości, ale w nadmiarze może powodować kamicę żółciową lub nerkową), magnez ("pierwiastek życia" niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, mięśni i serca), potas (wspomaga pracę serca i układ krążenia mózgowego) i sód (reguluje przepływ wody z krwi do tkanek i z powrotem, ale w nadmiarze powoduje zatrzymanie wody w organizmie). Osoby, u których stwierdzono niedobór składników mineralnych, powinny sięgać po wody o wyższym ich nasyceniu. Doskonale nadają się do tego wody mineralne, w których pierwiastki te występują w łatwo przyswajalnej zjonizowanej formie.
Jakie wody komu?
Wody źródlane, zwane też stołowymi (np. Eden, Kropla Beskidu, Vitalinea, Żywiec Zdrój), stanowią największą grupę wód dostępnych w naszych sklepach. Są uboższe w składniki mineralne i zwykle zawierają sześć podstawowych jonów (wapń, magnez, sód, siarczany, chlorki i węglany), którymi wzbogaca się po prostu czystą chemicznie wodę. Ze względu na niski stopień mineralizacji, są uniwersalne i bezpieczne. Są szczególnie wskazane do posiłków dla niemowląt oraz osób ograniczających spożycie soli w diecie.
Wody mineralne naturalne (np. Multivita, Muszynianka, Piwniczanka, Vita) powstają w procesie przesączania wody przez rozmaite skały przez tysiące, a nawet setki tysięcy lat, a im dłuższy ten proces, tym woda jest wartościowsza. Rodzaj zawartych w nich składników i ich stężenie decyduje o właściwościach odżywczych lub dietetycznych. Składniki mineralne odpowiadają za niepowtarzalny smak i wartości zdrowotne tych wód.
Do wód mineralnych zalicza się również wody lecznicze (np. Jan, Słotwinka, Zuber). Są to zwykle wody naturalnie zmineralizowane o wysokich stężeniach niektórych składników mineralnych. Powinno się je pić profilaktycznie lub leczniczo w ilościach zaleconych przez lekarza. Na pewno nie wolno takiej wody podawać dziecku, czy też osobom cierpiącym na nadciśnienie i choroby nerek. 1. Wierzbicka E., „Gospodarka wodno-elektrolitowa oraz równowaga kwasowo-zasadowa”,
2. prof. dr hab. Świderski F. (red.), „Towaroznawstwo żywności przetworzonej”,
3. materiały GUS.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze