Jaki smoczek do butelki?
PATRYCJA • dawno temuDostępne na rynku smoczki różnią się materiałem, z którego zostały wykonane, kształtem oraz liczbą i wielkością dziurek. Nie wspominając już o kolorystyce wykończeń. Jaki smoczek wybrać? Który będzie najlepszy dla twojego maluszka? Poświęć na wybór smoczka chwilę czasu, a unikniesz problemów z ulewaniem i bólem brzuszka u dziecka.
Dobór smoczka do butelki
Jak sprawdzić, czy zakupiony smoczek jest odpowiedni? Jeśli twoja pociecha kończy posiłek po 5 minutach od podania pełnej butelki kaszki to znak, że smoczek ma za dużą dziurkę. Z drugiej strony nie wolno doprowadzić do sytuacji, w której maluch będzie ssał ponad pół godziny. Optymalny czas trwania posiłku dziecka to 15–35 minut.
Źle dobrany smoczek umożliwia dziecku łapczywe połykanie pokarmu. W efekcie, do jelit dostaje się powietrze, które powoduje ból brzucha i kolki. Bardzo możliwe, że po ekspresowym posiłku dziecku się uleje. Zbyt duża dziurka rzutuje na bezpieczeństwo dziecka podczas posiłku, grożąc zakrztuszeniem.
Za miękki smoczek nie pozwala na prawidłowy rozwój mięśni twarzy i języka, co w przyszłości może skutkować problemami z artykulacją. Z kolei zbyt twardy może zniechęcić dziecko do jedzenia i powodować, że maluszek będzie niedojadać.
Rodzaje smoczków
Smoczki do butelek produkowane są z silikonu i kauczuku. Oba tworzywa mają swoje wady i zalety, które warto poznać.
Smoczki silikonowe są przezroczyste i dosyć twarde. Nie wymagają częstej wymiany, dlatego zakup takiego smoczka to oszczędność. Z drugiej strony wymagają większej pracy mięśni twarzy maluszka podczas ssania. A to ma swoje plusy i minusy. Na plus jest to, że dziecko podczas jedzenia ćwiczy grupy mięśni, które przydadzą się podczas nauki mowy. Na minus jest to, że malec może zniechęcić się do jedzenia lub niedojadać. Taki twardy smoczek nie nadaje się dla dzieci o słabym napięciu mięśniowym twarzy.
Smoczki kauczukowe (lateksowe) poznacie po jasnobrązowym zabarwieniu. Są bardziej miękkie niż silikonowe, ale też szybciej się zużywają i odkształcają. Ułatwiają ssanie, odciążając mięśnie twarzy, ale to z kolei przekłada się na słaby trening przed nauką mowy.
Właściwości smoczka
Wybierając smoczek szukaj takiego, którego kształt jest jak najbardziej zbliżony do sutka piersi (smoczek anatomiczny). Taki smoczek stymuluje do pracy te same partie mięśni, co przy ssaniu piersi. Szeroki u podstawy, zwężający się ku górze i nieprofilowany będzie w sam raz. Dobrze, by smoczek podczas ssania zachowywał się podobnie do brodawki piersi – zmieniał kształt podczas ssania (smoczek dynamiczny). Dlatego istnieje duża szansa, że przy rozszerzaniu diety, dziecko nie odrzuci piersi.
Lepiej unikać mocno profilowanych modeli smoczków. Ich zakończenia są dosyć cienkie, a sam smoczek wchodzi do buzi dziecka zbyt głęboko. W konsekwencji malec wkłada w ssanie minimalny wysiłek, skupiając się na przełykaniu.
Dziurka w smoczku powinna być ani za duża, ani za mała. A jaka będzie w sam raz? Taka, która sprawi, że posiłek dziecka będzie trwał od 15 do 40 minut. O sile i szybkości przepływu mleka, soczku lub kaszki decyduje liczba i wielkość dziurek w smoczku, która powinna być dostosowana do wieku dziecka i przeznaczenia smoczka.
W sklepach znajdziesz smoczki o numeracji od 0 do 5. Cyfry odnoszą się do siły przepływu mleka – im niższy numer, tym mleko spływa wolniej.
- Smoczek o numerze „0” ma najwolniejszy przepływ i przeznaczony jest dla dzieci do 6-ego miesiąca życia, które dokarmiane są mieszankami. W takim smoczku podajemy herbatkę i soczki.
- Smoczek z nr „1” nadaje się już do pierwszego mleka oraz do soczków i herbatek dla dzieci powyżej 6-ego miesiąca życia.
- Dwójka to smoczek do mleka dla niemowląt w wieku 6–12 miesięcy, natomiast trójka przeznaczona jest dla rocznych szkrabów (choć w tym wieku powinnaś już powoli odzwyczajać dziecko od butelki).
- „Czwórka” to najlepszy smoczek do gęstych pokarmów (kaszki, zupek itp.).
- Nr „5” to smoczek trójprzepływowy, który można stosować powyżej 3-ego miesiąca życia. W zależności od ustawienia smoczka względem noska dziecka, zmienia się siła przepływu mleka.
Oprócz dziurki do ssania, koniecznym elementem wyposażenia smoczka jest odpowietrzacz. Zapobiega zasysaniu i sklejaniu smoczka podczas ssania. Dziurka odpowietrzająca może znajdować się w górnej lub bocznej części smoczka.
Nie próbuj sama powiększać dziurek w smoczkach swojego dziecka. W ten sposób możesz uszkodzić smoczek i narazić dziecko na zakrztuszenie.
Wprawdzie dziecko jest w stanie się przyzwyczaić do każdego rodzaju smoczka, ale dla jego dobra warto wybrać ten najlepszy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze