Fiberoskopia, czyli jak się ma trzeci migdałek
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temuTrzeci migdałek to nic nadzwyczajnego. Występuje u niemal wszystkich dzieci i ma za zadanie chronić układ oddechowy przed drobnoustrojami. Im więcej odporności nabywa dziecko, tym mniej potrzebny staje się dodatkowy migdał, dlatego z czasem zanika. Zdarza jednak odwrotna sytuacja – migdałek jest przerośnięty. Jak rozpoznać tę dolegliwość?
Cel badania
Fiberoskopia ma za zadanie ocenić stan trzeciego migdałka u dziecka. Badanie przeprowadzane jest także przy okazji innych schorzeń układu oddechowego w diagnostyce laryngologicznej, np. w celu rozpoznania nowotworu przełyku czy zaburzeniach połykania.
Jak przebiega badanie?
Do badania wykorzystywany jest specjalny przyrząd – fiberoskop. Ma on postać cienkiego przewodu, w którym znajduje się kamera. Daje ona obraz na monitorze, dzięki któremu bez problemu ocenić można wielkość i stan migdałków. Badanie jest bezbolesne.
Co po badaniu?
Jeżeli migdałek jest prawidłowej wielkości (zmniejsza się z wiekiem), wszystko jest w porządku. Jeśli jednak jest powiększony, lekarz zleci antybiotykoterapię. W przypadku niepowodzenia leczenia farmakologiczngo, skieruje malucha na zabieg wycięcia trzeciego migdałka.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze