Wycinanie migdałków
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuMigdałki są skupiskami tkanki limfatycznej, które mieszczą się po obu stronach gardła. Ich główną funkcją jest zwalczanie infekcji dróg oddechowych. Choroby, tj. zapalenie migdałków, mogą powodować konieczność usunięcia narządu. Chociaż tonsillektomia jest zabiegiem rutynowym, wizyta u lekarza wzbudza lęk nie tylko w dzieciach, ale i w ich rodzicach. Dowiedz się, jak rozpoznać zapalenie migdałków, kiedy wycięcie migdałków jest konieczne i jak przebiega zabieg.
Zapalenie migdałków
Spuchnięte migdałki najczęściej sygnalizują rozwój zapalenia migdałków. Gdy zajrzysz w głąb jamy ustnej dziecka, zauważysz obrzęk i zaczerwienienie albo biały lub żółtawy nalot na ich powierzchni. Pozostałymi objawami zapalenia migdałków są:
- ból gardła,
- ból i dyskomfort podczas przełykania pokarmu i śliny,
- wysoka gorączka,
- spuchnięte węzły chłonne szyi.
Powiększenie migdałków bez wystąpienia pozostałych objawów jest częstym schorzeniem wśród najmłodszych. Nawet bez interwencji lekarza narząd powróci do normalnych rozmiarów w przeciągu kilku lat, jednak najbezpieczniej jest wszelkie odchylenia od normy konsultować ze specjalistą.
W kwestii zdrowia dziecka nie powinnaś opierać się na domysłach. To, czy w migdałki wdała się infekcja, musi zostać poddane ocenie lekarza. Nawracające bóle gardła i zakażenia mogą być objawem poważniejszego schorzenia, dlatego dolegliwości takie nie powinny być bagatelizowane. Istnieje możliwość, że dziecko cierpi na anginę wirusową, dlatego lekarz powinien zlecić badanie kultury bakterii gardła.
Przebieg zabiegu wycinania migdałków
Wycinanie migdałków, czyli tonsillektomia, jest zabiegiem chirurgicznym, który może okazać się konieczny w przypadku wystąpienia u dziecka następujących objawów:
- trudność w jedzeniu mięsa i ciągnących się pokarmów,
- obrzęk migdałków, utrudniający normalne oddychanie, szczególnie dokuczliwy podczas snu,
- problemy ze snem,
- chrapanie lub obstrukcyjny bezdech senny, czyli zatrzymanie oddechu na kilka sekund spowodowane powiększonymi migdałkami blokującymi swobodny przepływ powietrza,
- uporczywe lub nawracające zapalenia migdałków lub zakażenia paciorkowcowe.
Tonsillektomia jest często wykonywanym i prostym zabiegiem, jednak zwykle napawa lękiem rodziców i małych pacjentów. Warto uspokoić dziecko, rozmawiając z nim na temat natury zabiegu i jego przebiegu.
Wycinanie migdałków trwa około 20–30 minut i zaczyna się od podania znieczulenia. Zabieg wykonuje się w sali zabiegowej, dzięki czemu anestezjolog w pełni kontroluje stan dziecka. Podczas tonsillektomii nie trzeba nacinać skóry – lekarz wytnie migdałki poprzez otwarte usta pacjenta. Po zabiegu zakończonym sukcesem dziecko przeważnie pozostaje w szpitalu na kilkugodzinnej obserwacji. Jednak pacjenci poniżej 3 roku życia i cierpiący na przewlekłe choroby zostają noc.
W zależności od techniki chirurgicznej regeneracja po zabiegu wycinania migdałków może trwać od kilku dni do około tygodnia lub nawet dłużej. Pacjent może czuć ból i dyskomfort związany z odsłonięciem mięśni gardła wcześniej przysłoniętych migdałkami. Dziecko może mieć problemy z jedzeniem i piciem, a także z mówieniem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze