Co ma hałas do dysleksji?
URSZULA ROGALSKA • dawno temuOkazuje się, że wbrew pozorom bardzo dużo. Według badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców, dzieci z dysleksjąmają większe trudności z wychwyceniem informacji w klasach pełnych szkolnego hałasu, niż reszta ich rówieśników.
Uczniowie z problemami w czytaniu, mają także większe problemy z zapamiętaniem nowych rzeczy, gdy proces zapamiętywania przebiegał z hałasem w tle. Wnioski te zostały wysunięte na podstawie badań przeprowadzonych na 30 uczniach. Dzięki nim możliwe będzie rozwinięcie skuteczniejszych metod w diagnozowaniu tego zaburzenia.
Naukowcy z Northwestern Univesity w Chicago twierdzą, że być może uczniowie z dysleksjąbędą potrzebowali dodatkowego wsparcia w czasie zajęć w szkole – innego niż do tej pory stosowane. Już samo posadzenie dziecka z dysleksją w pierwszych ławkach przed nauczycielem, może znacznie ułatwić mu naukę. Autorzy badań sugerują, że dobrym rozwiązaniem byłoby także stosowanie technologii bezprzewodowych i słuchawek redukujących hałasy.
Dysleksja jest zaburzeniem neurologicznym, powodującym trudności w nauce czytania i pisania. Zaburzenie to dotyczy ok.5–10 proc. dzieci.
Wcześniejsze badania wykazały ponadto, że uczniowie ze zdiagnozowanym zaburzeniem mogą mieć trudności z przyswajaniem głosów, jeśli wraz z nimi występuje “konkurencyjny” hałas. Naukowcy sprawdzali swoją teorię puszczając dzieciom film – w tle zaś emitowano inne dźwięki. Równocześnie proszono ich o powtarzanie zasłyszanych zdań w trakcie oglądania filmu.
– Zdolność do wychwytywania i powtarzania określonych rzeczy pośród różnych zakłóceń jest bardzo ważna, ponieważ to pozwala nam na przyswajanie ważnych informacji, a odrzucanie tych nieistotnych – twierdzi profesor Nina Kraus, koordynatorka przeprowadzonych badań. –Wykazaliśmy, że u dzieci z dysleksją, zdolność ta jest mocno zaburzona. To tylko potwierdza tezę, że uczniom tym powinno poświęcać się więcej uwagi. Jednak gwarne, pełneenergii klasyw szkole są potrzebne dzieciom do prawidłowego rozwoju, dlatego trzeba znaleźć takie rozwiązanie, aby im tego nie odbierać– konkluduje prof. Kraus.
Źródło: [url=http://abczdrowie.pl/co-ma-halas-do-dysleksji ]abczdrowie.pl[/url]
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze