Korekta własnych tekstów, czyli jak pisać lepiej
TOMEK ERNESTOWICZ • dawno temuKorekta tekstów, zwłaszcza w języku obcym, jest bardzo ważna. Wystarczy bowiem zwrócić uwagę na kilka kwestii, aby poprawić wypowiedź tak, by była bardziej czytelna dla odbiorcy. O czym warto pamiętać, pisząc wypracowanie w języku angielskim?
1. Przed przystąpieniem do pisania przemyśl temat i zaplanuj, co chcesz napisać. Możesz zanotować główne myśli na kartce. Ustal, jaki zachowasz styl i układ tekstu, dostosowując je do formy wypowiedzi i adresata. Pamiętaj, że każda forma wypowiedzi ma swoją konwencję i kompozycję, której zasadniczy podział obejmują wstęp (wprowadzenie), rozwinięcie (część główna) i zakończenie (podsumowanie) ujęte w osobne akapity. Przed przystąpieniem do pisania musisz znać ogólne zasady konstruowania i główne cechy danej formy wypowiedzi oraz typowe dla niej sformułowania.
2. Jeśli brakuje ci pomysłu, zrób sobie chwilę przerwy. Kiedy wrócisz do tekstu po pewnym czasie, z pewnością łatwiej dostrzeżesz i poprawisz wszystkie niedociągnięcia.
3. Niezwykle ważne jest czytanie tekstu na głos w trakcie i po ukończeniu pisania. W ten sposób można wyłapać wiele nieścisłości i niespójności.
4. Gdy tylko to możliwe, poproś kogoś o pomoc lub uwagi. Jako autor tekstu możesz nie zauważać jego braków, zwłaszcza błędów stylistycznych. Koniecznie dopracuj wszystkie fragmenty, które twojemu czytelnikowi wydają się niejasne.
5. W razie możliwości, korzystaj z komputera. Komputerowe edytory tekstu wyposażone są w słowniki, które automatycznie podkreślają źle zapisane wyrazy i sugerują prawidłową pisownię. Ustaw język angielski odpowiednio w odmianie brytyjskiej lub amerykańskiej i konsekwentnie dobieraj i zapisuj słowa w danej odmianie angielszczyzny.
6. Staraj się, aby twoja praca była atrakcyjna. Unikaj zbędnych powtórzeń wyrazów i struktur. Możesz sobie pomóc, zaglądając na przykład do komputerowych baz synonimów, tzw. tezaurusów. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać i nadmiernie nie udziwniać tekstu. Powtórzenia w języku angielskim są bardziej akceptowane niż w języku polskim.
7. Używaj słowników, jednakże nie zadowalaj się pierwszym odpowiednikiem szukanego słowa w słowniku dwujęzycznym. Sprawdzaj kontekst użycia danego słowa w przykładach zdań, najlepiej w słownikach monojęzycznych. Zwracaj uwagę na kolokacje, czyli połączenia słów, utarte wyrażenia i idiomy.
8. Sprawdź ortografię. Nie ufaj pamięci ani intuicji. Jeśli nie jesteś pewien pisowni słowa, zajrzyj do słownika.
9. Sprawdź tekst pod względem interpunkcji. Usuń zbędne przecinki. Zakres ich użycia w języku polskim i angielskim różni się najbardziej spośród wszystkich znaków przestankowych. W angielszczyźnie stosuje się znacznie mniej przecinków, a pauza zrobiona podczas czytania tekstu nie oznacza konieczności wstawienia przecinka.
10. Skontroluj długość zdań. Używaj tylko tych konstrukcji, które dobrze znasz. Nie stosuj zbyt wielu rozbudowanych zdań złożonych. Czasem lepiej uprościć wypowiedź, rozdzielając długie zdanie, tym samym zmniejszając ryzyko popełnienia błędów.
Umiejętność pisania należy ćwiczyć. Nieodzowne w doskonaleniu własnego warsztatu jest czytanie książek i artykułów prasowych.
Zobacz także:
Matura z angielskiego – jak radzić sobie z wypowiedzią pisemną?
Kilka słów o przecinku w języku angielskim
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze