Magnez w ciąży
BEATKA • dawno temuŻeby wzbogacić dietę w ciąży w magnez, nie musisz pożerać całej tabliczki czekolady mlecznej. To zresztą niewiele da, oprócz dodatkowych kalorii i chwili przyjemności, oczywiście. Chyba że sięgniesz po czekoladę gorzką, w której jest więcej kakao. Kobiety w ciąży muszą zadbać o zdrowe odżywianie. Codzienna dieta powinna być tak skomponowana, by dostarczała wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Dieta kobiety ma wpływ na zdrowie i rozwój dziecka. Magnez zapobiega przedwczesnemu porodowi. Niedobory magnezu wywołują niebezpieczne powikłania.
Właściwości magnezu
Dlaczego kobieta w ciąży powinna dostarczać do organizmu magnez? Magnez zapobiega powstaniu zbyt wczesnych skurczy u kobiety w ciąży, wpływa korzystnie na rozwój płodu, chroni przed stanem przedrzucawkowym i zatruciem ciążowym, wpływa na poprawny wzrost dziecka, zapobiega wolnemu przyrostowi masy ciała, chroni przed przedwczesnym porodem.
Poza tym, magnez korzystnie wpływa na tkanki, kości i zęby – jest elementem budulcowym i bierze udział w ich naprawianiu. Pomaga lepiej radzić sobie ze stresem i rozluźniać mięśnie. Magnez może obniżać zbyt wysoki poziom glukozy we krwi lub podwyższać zbyt niski jej poziom. Chroni mięśnie przed skurczami. Współuczestniczy w budowaniu kory mózgowej i tkanek płodu.
Kobiety w ciąży powinny dostarczać do organizmu więcej magnezu niż przed ciążą. U ciężarnych zapotrzebowanie na magnezwynosi 350–400 mg na dobę. Z kolei dorosły człowiek potrzebuje 250–300 mg magnezu na dobę. Dolegliwości w ciąży, np. poranne nudności i wymioty, mogą usuwać wiele składników odżywczych z organizmu, w tym również magnez. Warto o tym pamiętać podczas ustalania diety. Dziewczyny w ciąży mające mniej niż 18 lat i kobiety w ciąży znajdujące się w wieku powyżej 30–35 lat powinny dostarczać do organizmu 450 mg magnezu.
Źródła magnezu
Gdzie znaleźć magnez? Jak obliczyć, ile magnezu znajduje się w danym produkcie? W 30 g pestek z dyni znaleźć można 150 mg magnezu, 50 g pestek słonecznika zawiera 120 mg magnezu, 1/3 szklanki kiełków pszenicy to 100 mg magnezu, 30 g migdałów to 80 mg magnezu, 100 g łososia to 100 g magnezu, 1 szklanka brązowego ryżu zawiera 80 mg magnezu, pół szklanki szpinaku to 75 mg magnezu, w jednym ziemniaku pieczonym w mundurku znaleźć można 50 mg magnezu, a w pół szklanki ziaren fasoli – 40 mg magnezu.
Do diety należy włączyć wodę mineralną z zawartością magnezu powyżej 50 mg/l. Magnez znajduje się w produktach z pełnego ziarna, kaszach, orzechach. Przyswajanie magnezu można zwiększyć dzięki diecie bogatej w białko zwierzęce (znajduje się ono w mięsie, rybach, jajkach, tłuszczach nienasyconych). Korzystnie na przyswajanie magnezu wpływają też: witamina B6, witamina D, laktoza. Przyswajanie magnezu zmniejszają kwasy szczawiowe, błonnik, duże stężenie wapnia, alkohol, słodkie napoje gazowane typu cola.
Jeżeli mimo właściwej diety w organizmie nadal utrzymują się niedobory magnezu, warto sięgnąć po suplementy diety. Kobieta w ciąży nie powinna jednak zażywać żadnych preparatów bez konsultacji z lekarzem. Dlatego warto poprosić specjalistę o przepisanie właściwych środków.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze