Położenie płodu
BEATKA • dawno temuPrawidłowa pozycja płodu ma decydujące znaczenie przy wyborze rodzaju porodu – poród naturalny lub poród za pomocą cesarskiego cięcia. Prawidłowa pozycja płodu to ułożenie główką skierowaną w stronę kanału rodnego, czyli pozycja główkowa. Inne pozycje to: pozycja pośladkowa, położenie poprzeczne lub położenie skośne. Jeżeli płód jest ułożony niewłaściwie na około 2 tygodnie przed spodziewanym rozwiązaniem, lekarz decyduje się zatrzymać przyszłą mamę w szpitalu. Żeby spróbować zmienić położenie płodu, warto jak najwięcej spacerować i wykonywać proste ćwiczenia w ciąży.
Prawidłowe położenie płodu
Jak wygląda prawidłowe ułożenie płodu? Jest to położenie główkowe – dziecko leży główką w dół, tak by była ona skierowana w stronę kanału rodnego. Żeby określić położenie dziecka, lekarz musi zrobić badanie USG. Prawidłowe ułożenie występuje u około 90 procent kobiet. Dzięki niemu możliwy jest poród naturalny.
Jeżeli dziecko ułożone jest nieprawidłowo, warto „zmusić” je do prawidłowego ułożenia. W tym celu należy jak najwięcej spacerować i wykonywać proste ćwiczenia. Poród naturalny ma wiele zalet. Mniejsze jest ryzyko pojawienia się powikłań poporodowych. Cesarskie cięcie to, mimo wszystko, zabieg inwazyjny. Komplikacje po cesarskim cięciu to krwotok, zakażenia, powikłania wynikające ze znieczulenia do porodu.
Nieprawidłowe ułożenie płodu
Podczas trwania ciąży dziecko może przybierać różne pozycje. Jest to normalne zjawisko. Jednak około 38 tygodnia ciąży maluch przekręca się już w taki sposób, by przyjąć pozycję, którą będzie miał w czasie porodu. Niestety, zdarza się, że płód przyjmie nieprawidłową pozycję. W takiej sytuacji akcja porodowa może zostać zaburzona. Nieprawidłowe położenie płodu stanowi ryzyko dla kobiety rodzącej oraz dla maluszka.
Płód przyjmuje nieprawidłową pozycję zazwyczaj podczas wystąpienia ciąży mnogiej, wielowodzia, małowodzia, łożyska przodującego, przy wadach rozwojowych płodu, wadach genetycznych płodu, małej masie ciała dziecka, guzach macicy. U kobiet rodzących po raz pierwszy niewłaściwe ułożenie płodu jest znacznie rzadsze niż u kobiet, które rodziły już dzieci.
Jakie skutki niesie za sobą niewłaściwe ułożenie dziecka? Może dojść do przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego lub do porodu przedwczesnego. Poza tym, poród siłami natury jest możliwy jedynie, gdy dziecko jest ułożone pośladkowo, choć wówczas dochodzi do różnych urazów okołoporodowych. Położenie poprzeczne lub położenie skośne kwalifikuje do cesarskiego cięcia, gdyż poród naturalny nie jest możliwy.
Jeżeli lekarz rozpoznał nieprawidłowe ułożenie płodu, przyszła mama musi być pod kontrolą lekarza. Ostateczna diagnoza jest przeważnie podawana na 14 dni przed planowanym terminem porodu, gdyż w międzyczasie dziecko może przyjąć prawidłową pozycję, tj. główką do dołu. Przy nieprawidłowej pozycji porodowej, przyszła mama musi znajdować się przez 2 tygodnie przed terminem porodu w szpitalu. Jak pomóc dziecku przyjąć prawidłową pozycję? Nie należy pod koniec ciąży unikać ćwiczeń i ruchu. Warto praktykować codzienne spacery, jogę w ciąży i inne ćwiczenia w ciąży.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze