Nie jedz tego w ciąży!

9. Mrożone owoce morzaSą one niebezpieczne ze względu na możliwość zakażenia listerią. Dozwolone jest spożywanie owoców morza w wersji ugotowanej lub puszkowanej.
Zdjęcie autorstwa Ren Kuo / CC BY

9. Mrożone owoce morza
Są one niebezpieczne ze względu na możliwość zakażenia listerią. Dozwolone jest spożywanie owoców morza w wersji ugotowanej lub puszkowanej.

8. WątróbkaWątróbka jest bogatym źródłem żelaza, jednak zawiera także duże ilości witaminy A. Tymczasem jej nadmiar może być szkodliwy dla płodu.
Zdjęcie autorstwa yoppy / CC BY

8. Wątróbka
Wątróbka jest bogatym źródłem żelaza, jednak zawiera także duże ilości witaminy A. Tymczasem jej nadmiar może być szkodliwy dla płodu.

7. Surowe jajaMogą one zawierać bakterie salmonelli. Należy pamiętać, że surowe jaja często wykorzystywane są w produkcji dressingów do sałatek, majonezów, domowych lodów czy musztard. Jeżeli spożywasz posiłek w restauracji, zapytaj kelnera, co wykorzystywane jest do stworzenia danej potrawy.
Zdjęcie autorstwa Katherine Lim / CC BY

7. Surowe jaja
Mogą one zawierać bakterie salmonelli. Należy pamiętać, że surowe jaja często wykorzystywane są w produkcji dressingów do sałatek, majonezów, domowych lodów czy musztard. Jeżeli spożywasz posiłek w restauracji, zapytaj kelnera, co wykorzystywane jest do stworzenia danej potrawy.

6. AlkoholNapoje alkoholowe nie powinny być spożywane przez przyszłe matki w żadnych, nawet najmniejszych ilościach. W licznych badaniach dowiedziono, że spożywanie trunków w czasie ciąży prowadzić może do wad wrodzonych i nieprawidłowego rozwoju płodu.
Zdjęcie autorstwa Alessandro / CC BY

6. Alkohol
Napoje alkoholowe nie powinny być spożywane przez przyszłe matki w żadnych, nawet najmniejszych ilościach. W licznych badaniach dowiedziono, że spożywanie trunków w czasie ciąży prowadzić może do wad wrodzonych i nieprawidłowego rozwoju płodu.

5. Surowe mięso i owoce morzaNieugotowane, surowe mięso i owoce morza, w tym sushi, mogą szkodzić kobietom w ciąży. Niosą one bowiem wysokie ryzyko zatrucia salmonellą lub listerią.
Zdjęcie autorstwa cyclonebill / CC BY

5. Surowe mięso i owoce morza
Nieugotowane, surowe mięso i owoce morza, w tym sushi, mogą szkodzić kobietom w ciąży. Niosą one bowiem wysokie ryzyko zatrucia salmonellą lub listerią.

4. Miękkie seryDo odmian sera, których unikać powinny przyszłe mamy, należą m.in. feta, brie i camembert. Możliwe jest spożycie produktów, które oznaczone są jako pasteryzowane.
Zdjęcie autorstwa Smabs Sputzer / CC BY

4. Miękkie sery
Do odmian sera, których unikać powinny przyszłe mamy, należą m.in. feta, brie i camembert. Możliwe jest spożycie produktów, które oznaczone są jako pasteryzowane.

3. Niepasteryzowane mlekoNiepasteryzowane mleko to nic innego, jak tylko mleko surowe. Może ono zawierać groźne mikroorganizmy chorobotwórcze.
Zdjęcie autorstwa hobvias sudoneighm / CC BY

3. Niepasteryzowane mleko
Niepasteryzowane mleko to nic innego, jak tylko mleko surowe. Może ono zawierać groźne mikroorganizmy chorobotwórcze.

2. Ryby zawierające rtęćUnikaj ryb zawierających wysoki poziom rtęci, takich jak rekin, makrela czy miecznik. Jeżeli chodzi o pozostałe gatunki, porcji na tydzień.
Zdjęcie autorstwa Charles Haynes / CC BY

2. Ryby zawierające rtęć
Unikaj ryb zawierających wysoki poziom rtęci, takich jak rekin, makrela czy miecznik. Jeżeli chodzi o pozostałe gatunki, porcji na tydzień.

1. WędlinyMogą one być zakażone listerią, która przyczynia się do poronień. Spożywanie wędlin jest bezpieczne dopiero po ich odpowiednim podgrzaniu.
Zdjęcie autorstwa Alpha / CC BY

1. Wędliny
Mogą one być zakażone listerią, która przyczynia się do poronień. Spożywanie wędlin jest bezpieczne dopiero po ich odpowiednim podgrzaniu.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

Świąteczna kolekcja ubrań dziecięcych Na jakie choroby zakaźne chorują dzieci? Czy dziurawiec rzeczywiście leczy depresję? Kubek niekapek Aktywne dzieci śpią dłużej Niania do dziecka Wydmuszki wielkanocne Jak dobrać buty dla dziecka na jesień? Polskie dzieci na lekach uspokajających Moczenie u dzieci Mamo! Działaj na forach internetowych Po co dziecku mata edukacyjna?

Popularne w tym tygodniu:

Pomysły na walentynkowy wyjazd, czyli gdzie zabrać drugą połówkę z okazji Święta Zakochanych?