Leczenie kanałowe zęba
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuLeczenie kanałowe jest zachowawczym zabiegiem dentystycznym stosowanym w celu naprawienia zębów zarażonych próchnicą. Podczas leczenia endodontycznego dentysta usuwa uszkodzony nerw i martwą miazgę z komory i korzeni zainfekowanego zęba. Następnie otwór zostaje oczyszczony i szczelnie zaplombowany. Chociaż twoje dziecko boi się dentysty, kanałowe leczenie zębów jest często ostatnią szansą na zapewnienie malcowi pełnego, zdrowego uzębienia – dzięki temu zabiegowi nawet zęby, które uległy znacznemu zakażeniu drobnoustrojami i wydzielanymi przez nie toksynami, mogą zostać uleczone.
Etapy leczenia kanałowego
Leczenie endodentyczne zakażonego zęba polega na rozszerzeniu i oczyszczeniu kanałów korzeniowych na całej ich długości. Zainfekowaną lub martwą miazgę usuwa się za pomocą chemicznych i mechanicznych metod oczyszczania, którym towarzyszą specjalne narzędzia dentystyczne. Do wnętrza zęba wpłukiwane są takie substancje chemiczne jak podchloryn sodu, alkohol izopropylowy, woda utleniona, sól fizjologiczna czy kwas cytrynowy, których główną funkcją jest oczyszczanie i dezynfekcja systemu kanałowego zęba.
W celu wypełnienia oczyszczonego i wysuszonego kanału korzeniowego używa się specjalnego materiału chemicznie obojętnego – najczęściej jest to gutaperka. Wraz z niewielką ilością uszczelniacza, materiał umieszczany jest na określonej głębokości, a następnie po podgrzaniu i uplastycznieniu, szczelnie rozprowadzany we wnętrzu kanału. Jednak zanim dentysta przystąpi do wypełniania kanału, powinien odizolować zabieg od odstępu śliny. W tym celu może zastosować koferdam (inaczej ślinochron), ślinociągi lub wałki z ligniny.
Narzędzia dentystyczne w leczeniu kanałowym zęba
Leczenie kanałowe zęba odbywa się na całej długości kanałów korzeniowych, dlatego niezbędne okażą się specjalistyczne urządzenia dentystyczne, np. endometr, który służy do pomiaru długości korzenia (dzięki zjawisku przewodności prądu elektrycznego przez tkanki zęba badanie może być wykonane z ogromną dokładnością). Kolejną metodą mierzenia długości kanału korzeniowego jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, jednak sposób ten jest znacznie mniej dokładny, a co za tym idzie, mniej skuteczny.
Kolejnym urządzeniem ułatwiającym wykonanie zabiegu dentystycznego, jest mikroskop zabiegowy, który pozwala na określenie miejsca ujścia kanałowego i dokładne oczyszczenie całej długości kanału. Podczas zabiegu endodentycznego wykonanego tą metodą dentysta przeprowadza leczenie pod kontrolą własnego wzroku. Poza mikroskopem zabiegowym w leczeniu kanałowym wykorzystuje się takie narzędzia kanałowe jak: miazgociągi służące do usuwania miazgi z kanałów, poszerzacze i pilniki ułatwiające dostęp do zainfekowanych okolic zęba, a także igły Lentulo i rozpychacze, za pomocą których dentysta wprowadza do kanałów materiały wypełniające.
Komplikacje w leczeniu endodentycznym
Pomimo usilnych starań dentysty, w leczeniu kanałowym mogą pojawić sie komplikacje. Jedną z najczęstszych przyczyn komplikacji jest większa, niż spodziewane, liczba kanałów (jeden z nich może pozostać nieoczyszczony) lub niezidentyfikowany defekt zęba, np. jego pęknięcie. Czasem wskutek niedokładnie wykonanego zabiegu bakterie dostają się w głąb zęba, powodując ponowne zakażenie. W większości przypadków ponownie wykonany zabieg jest w stanie uratować chory kanał, jednak czasem konieczny staje się zabieg chirurgiczny. Aby uchronić malca przed traumą związaną z wizytą dziecka u dentysty, zadbaj o pielęgnację zębów mlecznych i stałych swojej pociechy. Powstaje coraz więcej past do zębów dla niemowląt, dzięki którym twoje potomstwo może cieszyć się zdrowymi zębami od najmłodszych lat życia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze