Separacja a rozwód
KAROLINA • dawno temuNie ma co do tego najmniejszej wątpliwości, że każdy z nas pragnie wieść szczęśliwe życie. Wyidealizowane i błogie dzieciństwo sprawia, że naprawdę wierzymy, iż jest to możliwe. Z taką też energią, wiarą w świat i entuzjazmem często wchodzimy w dorosłość, podejmując ważące na naszym życiu decyzje. I tak czasami w trakcie oddziaływania na nas chemii zakochania podejmujemy nieprzemyślaną decyzję o zawarciu małżeństwa. Z drugiej strony życie potrafi przynieść nam naprawdę zaskakujące sytuacje, w których nasz wymarzony partner wcale się nie sprawdza. W końcu łączące dwie osoby żarliwe uczucie może nie wytrzymać upływu czasu, co w konsekwencji doprowadza do ich obojętności wobec siebie. Jakie w takiej sytuacji mamy rozwiązanie? Oczywiście zawsze możemy zdecydować się na rozpoczęcie pracy nad związkiem, co może przyczynić się do wypracowania pewnych reguł i stworzenia małżeństwa. Czasami jednak takie rozwiązanie nie jest możliwe albo po prostu nie przyniosło zamierzonych rezultatów. W takim przypadku pozostaje nam zakończyć małżeństwo. W jaki sposób? Mamy do wyboru dwa różniące się między sobą rozwiązania. Są nimi separacja i rozwód. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się o nich więcej.
Co to jest separacja?
Na początku podejmowania tej trudnej dla obu stron małżeństwa tematyki warto jest ustalić, jaka jest relacja między rozwodem a separacją. W związku z tym niezbędne jest określenie, co to jest separacja. Otóż wskazane pojęcie prawne określa rozkład małżeństwa, ściślej odnoszący się do wspólnego życia w sferze prowadzenia gospodarstwa domowego, a także dzielenia łoża. Co jest dla separacji charakterystyczne, jej orzeczenie przez sąd nie jest równoważne z zakończeniem małżeństwa. Wniosek o separację może złożyć jedna lub obie strony, jednak jest ona ważna dopiero po orzeczeniu jej przez sąd. Czy separacja jest dobrym rozwiązaniem? Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Jeżeli sądzisz, że twój związek może być jeszcze uratowany albo też zależy ci na szybkim ustaniu chociażby obowiązku wierności bądź wspólnoty majątkowej, separacja będzie dla ciebie najlepszym rozwiązaniem. Co ważne, zastanawiając się nad tym, które z rozwiązań – separacja czy rozwód– będzie właściwe, powinnaś przede wszystkim zastanowić się, czy chcesz zakończyć daną relację definitywnie, czy też masz jeszcze co do tego wątpliwości. Separacja to forma pośrednia dająca możliwość zdystansowania się do problemu i opadnięcia uczuć czy emocji.
Rozwód po separacji
Z rozwodem po separacjimamy do czynienia, gdy danego kryzysu w małżeństwie nie udało się pokonać. Sprawa rozwodowa jest dość długa i często stanowi źródło ogromnych emocji. Chodzi tu nie tylko o podział majątku czy orzeczenie o winie. Rozwód a dziecko – to kwestia, którą powinniśmy zająć się przede wszystkim. Problem sprawowania opieki bardzo często stanowi kartę przetargową obojga stron, co negatywnie wpływa na i tak już stresujące życie naszego potomstwa. Jak zapobiec tego rodzaju sytuacji? Warto jest załatwiać tego typu sprawy polubownie, a gdy nie ma takiej możliwości, skorzystać z opieki psychologa. Zanim jednak zdecydujesz się złożyć odpowiedni wniosek, powinnaś uświadomić sobie, że konsekwencje rozwodu są nieodwracalne, a sama rozprawa zwykle jest jedną z bardziej przykrych sytuacji, w których znajdujemy się w ciągu życia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze