Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie?
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temuRozwód to niezwykle trudny moment w życiu. Nie tylko burzy harmonię i skazuje na, przynajmniej tymczasową, samotność, pozostawiając sporo żalu i złości, ale też jest kłopotem, gdy małżeństwo doczekało się potomstwa. Rodzice rozstają się, a dzieci spoglądają na nich pytającym wzrokiem. Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie?
Krok 1: Zróbcie to razem
Choćby to był ostatni raz, gdy robicie coś razem, spełnijcie ten obowiązek wspólnie. Nawet jeśli nie czujesz się winna i przyczyna rozwodu leży po stronie partnera, o decyzji powiedzcie dziecku we dwoje. Kiedy zobaczy, że zgadzacie się w tej kwestii, nie będzie zły na jedno z was lub, ostatecznie, będzie na was obojga.
Krok 2: Przygotuj się do rozmowy
Rozmowa z partnerem przed poinformowaniem dziecka o rozwodzie niekoniecznie musi doprowadzić do kompromisu i ustalenia wspólnego frontu. Dlatego zadbaj o siebie. Przygotuj się dorozmowy z dzieckiem. Uspokój nerwy, spróbuj na chwilę schować żal i bezsilność. Kłótnie i wzajemne obarczanie się winą przy dziecku nie prowadzi do niczego, a może tylko zwrócić dziecko przeciwko któremuś z was. Zastanów się także, o co maluch może was zapytać i przygotuj odpowiedzi na te pytania.
Krok 3: Bądź szczera rzeczowa
Mów tylko tyle, ile trzeba, by maluch zrozumiał, co się dzieje. Nie musicie wykładać mu swoich racji, ani przedstawiać tysiące powodów, dla których postępujecie w taki sposób. Krótko i rzeczowo powiedzcie, że rozstajecie się, bo nie potraficie już się ze sobą porozumiewać. Dziecko musi wiedzieć, że nie chcecie już być razem. Wyjaśnijcie, jak teraz będzie wyglądało wasze życie – kto będzie gdzie mieszkał, z kim maluch zostanie, kiedy będziecie się widywać. Skupcie się raczej na dziecku i jego uczuciach.
Krok 4: Zapewnij dziecko o waszej miłości do niego
Koniecznie zapewnijcie dziecko, że wasze uczucia do niego nie zmieniły się i nigdy się nie zmienią. Musi czuć, że jest nadal kochane i bezpieczne, nawet jeśli jedno z rodziców nie mieszka w domu. Nie pozwól, by myślało, że jest odrzucone.
Krok 5: Dostosuj słowa do możliwości dziecka
Nie mów zbyt zawile i nie używaj trudnych słów. Dostosuj słownictwo i tłumaczenie do wieku i możliwości intelektualnych dziecka. Maluch ma otrzymać jasne i konkretne informacje. Pamiętaj, że małe dzieci myślą wciąż emocjami, dlatego musisz bardzo uważać na uczucia, które w nim wywołujesz.
Krok 6: Nie obwiniaj dziecka
Uważaj na słowa. Pod żadnym pozorem nie sprawiaj wrażenie, że dziecko jest jednym z powodów waszego rozstania (nawet jeśli tak jest). Taka informacja na trwałe zapisze się w psychikę dziecka i sprawi, że przez lata będzie się czuło winne waszemu rozstaniu.
Krok 7: Nie dawaj nadziei
Jeśli zdecydowaliście się na rozwód, sami nie widzicie już szans na poprawę waszej relacji. Nie dawajcie więc fałszywej nadziei dziecku. Nie obiecujcie czegoś, czego nie jesteście w stanie spełnić. Maluch pełen nadziei na scalenie rodziny może przeżyć kolejny szok, gdy ułożycie sobie życie z innymi partnerami.
Krok 8: Pokaż jasną stronę przyszłości
Nawet jeśli sama widzisz przyszłość w czarnych barwach, nie daj tego po sobie poznać. Powiedz dziecku, że na pewno sobie poradzicie. Spróbuj pokazać jasne strony nowej sytuacji, np. całe weekendy tylko z jednym rodzicem. Niech maluch nie czuje, że nastał koniec świata. Oczywiście, nie okłamuj dziecka, że jesteś radosna i spełniona, kiedy tak nie jest. Powiedz, że dla ciebie to też jest trudne, ale wierzysz, że będzie coraz lepiej.
Krok 9: Daj dziecku czas na reakcję
Musisz liczyć się z tym, że maluch będzie płakał, krzyczał i złościł się, może być nawet agresywny. Pozwól mu dać upust swoim emocjom. Kto nie reagowałby frustracją na wieść o rozpadzie czegoś, co uważał za święte?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze