Dzieci po rozwodzie
BEATKA • dawno temuRozwód a dziecko – to nigdy nie jest łatwe. Dla dziecka rozwód rodziców będzie zawsze traumatycznym przeżyciem. Dotychczasowy, znany dziecku model rodziny przestanie istnieć. Dziecko traci poczucie bezpieczeństwa. W tym trudnym okresie należy poświęcać maluchowi jak najwięcej uwagi, tak by dziecko nie czuło się samotne lub odrzucone.
Proces akceptacji rozwodu
Rozwód rodziców dla dzieci jest zawsze dużym szokiem. Maluch musi przejść przez pewnefazy akceptacji rozwodu rodziców.
- Pierwszą fazą jest odrzucenie i zaprzeczenie.
- Po niej następuje nadzieja na powrót rodzica i scalenie rodziny.
- Z tego tytułu dziecko aktywnie działa na rzecz powrotu rodziców do siebie.
- Później następuje powolna rezygnacja z prób scalenia rodziny, a na końcu akceptacja zaistniałego stanu rzeczy.
Dziecku najtrudniej jest się pogodzić z rozpadem emocjonalnego związku. Rozpad formalny to sprawa między rodzicami. Dziecko dużo bardziej od braku papierka przeżywa to, że jednego z rodziców już przy nim nie będzie na stałe. Starsze dziecko, nastolatek potrafi już odczytywać nastroje i emocje panujące między rodzicami. Jeżeli więc owe emocje są negatywne, między rodzicami panuje obcość, wówczas dziecko może nawet pozytywnie zareagować na rozwód. Warto pamiętać, że ciągnięcie małżeństwa dla dobra dziecka jest czasami gorszym wyjściem niż przeprowadzenie spokojnego rozwodu.
Zachowania rodziców względem dziecka
Rozmowa z dzieckiem to podstawa. Nie można malucha zostawiać w sferze domysłów i wątpliwości. Maluch widzi kłótnie rodziców i potrafi wyciągać z nich wnioski. Dlatego też zamiast zbywać malucha, lepiej jest na spokojnie wytłumaczyć mu to, jak się rzeczy mają. Dziecku należy przedstawić sprawę jasno i warto skupić się na aspektach, które dotyczą bezpośrednio jego – jak będą teraz wyglądały relacje dziecka z rodzicem, który się wyprowadzi. Podczas rozmowy pod żadnym pozorem nie można przedstawiać drugiego rodzica w niekorzystnym świetle.
Na dziecko nie można również spychać decyzji dotyczących jego dalszego życia. Rodzice powinni ustalić między sobą, jak rozwiążą sprawę mieszkania dziecka i opieki nad nim. W tym okresie dziecko powinno odczuwać miłość i opiekę obojga rodziców. Warto spędzać z maluchem jak najwięcej czasu. Należy uświadomić dziecku, że rozwód rodziców nie przekreśla ich miłości do niego.
Żeby okazywać maluchowi pozytywne uczucia, rodzice muszą kontrolować swoje, często negatywne emocje, związane z rozwodem. Niestety, dorosłym czasami ciężej się dogadać niż dzieciom. Żeby dojść do kompromisu i wypracować wspólną ścieżkę działania, warto skorzystać z pomocy postronnego mediatora. Rodzice powinni być zgodni co do wychowania dziecka. Należy uświadomić maluchowi, że mimo rozpadu małżeństwa, w rodzinie nadal panują te same zakazy i nakazy co wcześniej. Jeżeli na tym polu dojdzie do nieporozumień, dziecko zacznie wykorzystywać ten stan rzeczy i nauczy się manipulacji. Poza tym mogą pojawić się problemy wychowawcze (agresja w szkole, problemy w nauce, nieodpowiednie towarzystwo). Oczywiście, nie jest to regułą.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze