Gotowanie z dzieckiem
PATRYCJA • dawno temuJak spędzić wolny czas z rodziną? Połącz przyjemne z pożytecznym i zabierz się za wspólne gotowanie z dziećmi. Przebywanie dzieci w kuchni to wspaniała okazja do zaszczepienia zasad zdrowego odżywiania. Poza tym do wspólnego gotowania zachęcamy szczególnie te mamy, których dziecko nie chce jeść. Nie będziecie mogły wyjść z podziwu, jak mały niejadek chętnie pałaszuje własnoręcznie przyrządzone potrawy, a niegrzeczny na co dzień urwis posłusznie wykonuje polecenia.
Zasady zdrowego odżywiania
Wspólnie przejrzyjcie przepisy dla dzieci i wybierzcie coś, na co malec ma ochotę. Niech przyrządzane danie będzie wyjątkowe i jak najbogatsze w różne składniki odżywcze. Postaraj się jednocześnie wytłumaczyć dziecku, jakie potrawy są zdrowe i dlaczego. Zwróć uwagę dziecka na to, jak istotna w zdrowym odżywianiu jest różnorodność. Monotematyczny jadłospis grozi niedoborami składników odżywczych, a w dłuższej perspektywie różnego typu chorobami.
Sporządźcie listę zakupów i wspólnie wybierzcie się do sklepu. Zadbaj o to, aby na liście znalazły się zdrowe napoje dla dziecka, owoce i warzywa. Oprócz ulubionych warzyw i owoców poszukajcie takich, których nigdy wcześniej nie jedliście lub które na co dzień są pomijane. Wybierajcie owoce sezonowe, bo dzięki temu będzie taniej i zdrowiej. O tej porze roku mamy pod dostatkiem malin, porzeczek czy agrestu. Zastanówcie się, co można wyczarować z owych składników. Może koktajl owocowy lub sałatkę wieloowocową z bitą śmietaną? Pozwól dziecku podjadać w trakcie przyrządzania posiłku — zawsze to dodatkowe witaminy w brzuszku.
Podczas gotowania wpajaj dziecku podstawowe zasady higieny, szczególnie te dotyczące dokładnego mycia rąk. Pokaż malcowi, jak należy to zrobić. Dokładnie umyjcie również produkty potrzebne do przygotowywanej przez was potrawy.
Dziecko w kuchni
Kwestia priorytetowa – zadbaj o bezpieczeństwo w kuchni. Uprzątnij blat, na którym będziecie przygotowywać posiłek. Schowaj wszystkie niebezpieczne przedmioty, które mogłyby się znaleźć w zasięgu ręki dziecka. Niepotrzebne naczynia powkładaj do szafek. Garnki i patelnie odwróć rączkami w kierunku ścian, a te gorące odstaw jak najdalej od brzegu kuchenki. Nie pozwól dziecku używać urządzeń elektrycznych, tj. robot kuchenny, toster. Jeśli posadzka w kuchni jest bardzo śliska, załóż dziecku skarpetki antypoślizgowe lub w miejscu zajmowanym przez maluszka rozściel matę antypoślizgową przyniesioną z łazienki. Nie zapomnijcie o fartuszkach, które uchronią przed plamami z owoców.
Przydziel dziecku zadania, aby mogło poczuć się potrzebne i ważne. Przedszkolakowi możesz pozwolić na krojenie na desce miękkich owoców za pomocą tępego nożyka. Natomiast rolę małego berbecia ogranicz do wsypywania poszczególnych składników do miseczki, mieszania lub doprawiania dania odmierzoną porcją przypraw. Rozbudź wyobraźnię dziecka i razem obmyślcie koncepcję ozdobienia potrawy. W tej kwestii wszelkie chwyty są dozwolone!
Wykorzystajcie pobyt w kuchni do zabawy smakami. Przygotujcie niewielkie porcje różnych owoców i warzyw i połóżcie je na talerzyku. Zasłoń dziecku oczy chustą i podawaj kawałeczki produktów. Niech opisze smak produktu i odgadnie jego nazwę. Zamieńcie się rolami.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze