Gotowanie na parze – dlaczego warto?
MARICRUZ • dawno temuGotowanie na parze jest coraz bardziej popularne. I nic dziwnego – potrawy przyrządzane w parowacze nie tylko są zdrowsze, ale i smakują o niebo lepiej niż smażone czy duszone. Dlaczego warto gotować na parze? Jakie korzyści z takiej kuchni płyną dla naszego organizmu? Czy warto zainwestować w drogi sprzęt, by jeść zdrowo?
Tradycyjne gotowanie
Podczas tradycyjnego gotowania (także smażenia i duszenia) 30–80% zawartych w produktach minerałów i witamin ulega zniszczeniu lub zostaje przez nas usunięta w formie wywaru lub resztek. Im więcej używamy wody, np. podczas gotowania warzyw, tym więcej tracimy. Podobnie wygląda użycie tłuszczu – kurczak w panierce usmażony na patelni ma niemal dwa razy tyle kalorii, co ugotowany na parze. Strata dotyczy też wagi potraw – różnica między początkową, a końcową (po gotowaniu) wynosi nawet 30% na naszą niekorzyść.
Gotowanie na parze
Gotowanie na parze jest dużo zdrowsze. W parowarze przyrządzać można w zasadzie wszystkie produkty – od warzyw i owoców, przez ziemniaki, aż po ryby i mięsa. Ani tłuszcz, którego się tu nie używa, ani woda – dodana w niezbędnej do wytworzenia pary ilości – nie zabierają potrawom cennych składników. Produkty z pary, jak choćby warzywa, mają intensywniejszą barwę i lepszy smak i aromat – najbardziej zbliżone do naturalnych. Dodatkowym atutem parowarów jest czas gotowania – dzięki wysokiej temperaturze (120 stopni), możemy szybciej przygotować potrawę.
Korzyści
Najwięcej korzyści z gotowania na parze zaczerpną osoby otyłe i borykające się z nadwagą, a także te, które mają podwyższony poziom cholesterolu i nadciśnienie. Zadowoleni będą wszyscy ci, którzy mają problemy z trawieniem, drażliwymi jelitami, a przede wszystkim smakosze, którzy chcą jeść smacznie i zdrowo.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze