Aromaterapia - leczenie zapachem
ANNA GAWRYLUK • dawno temuOlejki eteryczne wpływają na człowieka w dwójnasób: jako składniki kosmetyków - na nastrój i stan psychiczny, oraz na naszą skórę. Te pierwsze mogą działać uspokajająco, stymulująco, relaksująco, odświeżająco lub dodawać wigoru. Do drugiej grupy zaliczymy olejki, które łagodzą stany zapalne skóry wywołane przez bakterie i grzyby, wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych, optycznie zmniejszają cellulit i wspomagają leczenie otyłości oraz hamują procesy starzenia się skóry.
Olejki eteryczne to aktywne mieszaniny mające zastosowanie kompleksowe. Możemy je kupić w specjalnych punktach z produktami medycyny naturalnej lub zrobić sami z zakupionych wcześniej półproduktów. Nie wszyscy wierzą w ich działanie. Wierzymy tylko w drogie farmaceutyki i antybiotyki przepisane przez lekarza, na receptę. Może warto poznać alternatywne sposoby leczenia? Leczenie zapachem ma szerokie zastosowanie, prawie każdą dolegliwość można pokonać w domowym zaciszu, przy użyciu kilku kropel pachnącego specyfiku. Podam kilka przydatnych receptur na codzienne dolegliwości:
Ból brzucha
Na ból brzucha w jego dolnej części zastosować można 2 krople olejku tymiankowego z linalolem oraz 3 krople olejku z eukaliptusa promienistego. Wcieramy w bolesne miejsce w kierunku zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Na ból brzucha w jego górnej części weźmy 3 krople olejku z mięty pieprzowej i 2 krople olejku z goździka. Wcierać w bolesne miejsce zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Krwawienie
Krwotok z nosa może przydarzyć się każdemu i to zazwyczaj niespodziewanie. Czasami trudno go opanować, warto mieć zatem pod ręką — 3 krople cytryny zwyczajnej, którą należy zmieszać z olejkiem lawendowym, wylać to na chusteczkę i wdychać, aż krwawienie ustąpi.
Na krwawiące dziąsła, które nie są spowodowane złogami kamienia nazębnego, dobrze zastosować 2 krople cytryny, 1 kroplę lawendy wąskolistnej oraz 2 krople eukaliptusa. Zmieszać to wszystko razem i wylać do szklanki ciepłej wody. Powstałą mieszanką płukać usta.
Katar
1 kropla rozmarynu lekarskiego, 2 krople mięty pieprzowej, 1 kropla olejku z drzewa herbacianego wymieszać razem i wkropić do wody. Zastosować metodę inhalacji parowej. Wdychać przynajmniej przez 10 minut przy zamkniętych oczach. Aby wzmocnić działanie kuracji przeciw katarowi, można dodatkowo wcierać olejek z drzewa herbacianego w klatkę piersiową.
Przeziębienie
Zima to czas, w którym nietrudno o przeziębienie. Dlatego warto zastosować w domu kąpiel, która oprócz relaksującego działania pomoże nam w walce z przeziębieniem. 2 krople tymianku z linalolem, 2 krople olejku z drzewa herbacianego, 1 kropla z eukaliptusa promienistego i 3 krople cytryny zwyczajnej wylejmy do wanny z gorącą wodą. Leżąc w pachnącej kąpieli wdychajmy głęboko niesamowite zapachy unoszące się nad nami. Gdy wyjdziemy z kąpieli, zanim położymy się w łóżku, wmasujmy w okolice klatki piersiowej i zatok olejek zrobiony z 1 kropli cytryny, 2 kropli eukaliptusa i 3 kropli rozmarynu lekarskiego.
Ból ucha
Ból ucha potrafi być bardzo uporczywy i nieprzyjemny, ale i z tą dolegliwością można sobie poradzić za pomocą olejków eterycznych. Wystarczy podgrzać łyżeczkę oliwy z oliwek i dodać do niej kroplę olejku lawendowego i kroplę olejku z rumianku rzymskiego. Tak przygotowaną mieszankę wylać na wacik i włożyć do ucha.
To tylko niewielka część dobroczynnych właściwości aromaterapii. Na przeziębienie wcale nie trzeba od razu łykać tabletek przeciw grypie. Równie dobre i na pewno przyjemniejsze leczenie zastosujemy relaksując się w wannie z gorącą, pachnącą wodą. Zainteresowanych odsyłam do księgarni i bibliotek, a także do sklepów zielarskich w poszukiwaniu alternatywy dla medycyny konwencjonalnej.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze