Czy geny to kluczowy czynnik wypadania włosów? Przekonaj się, jak jest naprawdę
REDAKCJA JEJŚWIAT.PL • dawno temuDziennie powinniśmy tracić ok. 100 włosów. Jeżeli jednak wypada ich więcej i stają się wyraźnie przerzedzone, koniecznie poszukaj przyczyny takiego stanu rzeczy. Czy winą zawsze należy obarczać hormony? A może istnieje jakiś skuteczny środek, który zapobiega wypadaniu włosów, a dodatkowo je wzmacnia? Odpowiadamy.
Przyczyny łysienia
Przyczyny łysienia są bardzo zróżnicowane. Jedną z nich stanowi zaburzona gospodarka hormonalna. Za wypadanie włosów u kobiet może odpowiadać obniżony poziom estrogenu związany z odstawieniem kuracji hormonalnej lub z nieprawidłowym działaniem tarczycy. Z nadmierną utratą włosów mogą zmagać się również kobiety w trakcie i po zakończeniu ciąży lub menopauzy.
Innym rodzajem tej przypadłości jest łysienie plackowate. Przyczyny nie są do końca znane, choć według najnowszych badań może mieć ono podłoże genetyczne. Jednak z całą pewnością można stwierdzić, że jest to stan zapalny, z którym organizm próbuje walczyć.
Przerzedzanie się włosów pojawia się również wraz z upływającym wiekiem: z problemem tym borykają się osoby po 50. lub 60. roku życia. Predyspozycje do wcześniejszego łysienia mogą być dziedziczone.
Rodzaje łysienia
Można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów łysienia. Do najpowszechniejszych zaliczamy:
- łysienie genetyczne – wynika z uwarunkowań genetycznych, dlatego jest nazywane dziedzicznym; dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn, jednak najczęściej pojawia się u panów w wieku 20–50 lat;
- łysienie androgenowe – wiąże się z nadwrażliwością organizmu na związek chemiczny DHT, który jest pochodną testosteronu; w ponad 80% przypadków dotyka mężczyzn;
- łysienie plackowate – ten rodzaj łysienia najczęściej ujawnia się w dzieciństwie, w wieku nastoletnim lub do 25. roku życia; przyczyny nie są do końca znane, choć specjaliści wiążą tę przypadłość z autoimmunologią lub czynnikami infekcyjnymi;
- łysienie polekowe – związane jest z radykalnymi kuracjami, takimi jak chemioterapia; po zakończeniu leczenia włosy odrastają najczęściej po 2–6 miesiącach.
Sposoby na walkę z łysieniem
Jeżeli w Twojej rodzinie pojawił się problem przedwczesnego wypadania włosów, łysienia dziedzicznego lub plackowatego – trzymaj rękę na pulsie. Pomocna może okazać się wizyta u trychologa, czyli specjalisty od chorób skóry głowy i włosów. Dokładne zbadanie stanu skóry głowy oraz cebulek włosa może pomóc w dopasowaniu odpowiedniej kuracji.
Dobry efekt może także przynieść zmiana nawyków żywieniowych i uwzględnienie w jadłospisie produktów poprawiających stan cebulek i mieszków włosowych, czyli orzechów, migdałów, pestek dyni, szpinaku, brukselki i herbatki z pokrzywy.
Warto również sięgnąć po suplementy diety – najlepiej te łączące w sobie kilka aktywnych składników, np. Vitapil. Zawiera biotynę, cynk, jod i niacynę, a dodatkowo również z ekstrakt z bambusa bogate źródło krzemu- to wszystko, czego potrzebujesz, żeby poprawić wygląd i kondycję swoich włosów oraz przeciwdziałać ich wypadaniu.
Informacja prasowa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze