Zdrowe gotowanie
DAMIESA • dawno temuW czasach, kiedy w menu przeciętnego zapracowanego człowieka królują fast foody, zwracanie uwagi na zdrowe żywienie staje się coraz rzadsze. Oczywiście o zasadach racjonalnego komponowania jedzenia i o tym, jak powinno wyglądać spożywanie posiłków każdy wie, gorzej jest ze stosowaniem się do tych zaleceń dietetycznych w praktyce. Dziś kilka porad dotyczących tego, jak mądrze się odżywiać. Warto zatem wziąć je pod uwagę.
Przygotowywanie posiłków – kilka zasad
Głównym błędem popełnianym podczas przyrządzania potraw jest częste wykorzystywanie tłuszczu. Polacy uwielbiają smażyć, a to niestety pociąga za sobą przykre konsekwencje, takie jak otyłość czy wzrost poziomu cholesterolu. Dokładając tłuszcz do posiłków można nawet kilkakrotnie podwyższyć ich kaloryczność! Podobnie sprawa wygląda z panierką do mięs. Obtaczanie piersi z kurczaka w bułce tartej czy ryb w kukurydzianych płatkach sprawia, że posiłki te zwiększają swoją kaloryczność o ponad 100 kcal! Jeśli zatem nie można odmówić sobie soczystych mięs o chrupiącej skórce, dużo lepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie ich w „rękawie” wraz z wybranymi warzywami i włożenie do piekarnika. To sprawdzony sposób na to, jak zmniejszyć cholesterol. Takie rozwiązanie ma tę zaletę, że podczas procesu pieczenia mięso wytopi zbędny tłuszcz, a więc nie stanie się przyczyną nadwagi. Kukurydzę warto zapiekać zaś w folii aluminiowej.
Jeśli chodzi o gotowanie, to problemem jest sól. Doprawia się nią wodę przed włożeniem makaronu czy ryżu i używa się jej także w kompozycji z warzywami. To jednak duży błąd! Sól zatrzymuje płyny w organizmie i może powodować obrzęki. Zamiast niej warto więc wykorzystać aromatyczne zioła, które pozwolą wydobyć z produktów głębię smaku, a nie wpłyną przy tym wyniszczająco na organizm. Kolejnym kulinarnym faux pas jest zbyt długie gotowanie warzyw. Powoduje ono, że dosłownie "odparowują" z nich cenne witaminy i składniki mineralne. Aby tego uniknąć, zaleca się wkładanie ich do garnka dopiero wtedy, kiedy woda zacznie wrzeć lub po prostu przyrządzenie ich na parze. Posiłki nie tracą wtedy swego koloru ani smaku. Propagując zdrowe odżywianie warto polecić zakup parowaru, który cały proces znacznie ułatwi. Dobrą inwestycją będzie też patelnia wok z pokrywką, który nadaje się do beztłuszczowego duszenia.
Jakie produkty warto wybierać?
Przede wszystkim powinno się wybierać owoce i warzywa z miejskich bazarków, a nie supermarketów. Takie rozwiązanie daje większą pewność, że produkty będą świeże i pozbawione pestycydów. Godną pochwalenia postawą jest również kupowanie żywności ekologicznej, posiadającej certyfikaty potwierdzające jej oryginalność.
Zdrowe jedzenie to także takie, które jest mało kaloryczne i nie prowadzi do nadwagi. Warto więc wybierać produkty o mniejszej zawartości tłuszczu, np. odtłuszczone mleko zamiast pełnotłustego, słodzik zamiast cukru czy mąkę pszenną zamiast kukurydzianej itd. Takiej zmiany żywieniowej nie sposób odczuć w smaku posiłków, a przynosi ona wiele dobrego, zatem warto spróbować. W menu powinny często gościć także chude ryby i wędliny oraz bukiety warzyw i owoców. Jeśli chodzi o przyprawy, to zdrowym nawykiem powinno być dodawanie do posiłków świeżych ziół (mogą być też te suszone), np. tymianku, koperku, oregano, bazylii czy mięty. Przydadzą się też aromatyczne przyprawy: curry, chili, imbir.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze