Gotowanie szpinaku
DAMIESA • dawno temuNie od dziś wiadomo, że szpinak to jedna z tych potraw, której dzieci wręcz nie znoszą. Być może dlatego stworzono kreskówkową postać Popeye'a, który zajadał się tym warzywem, aby nieco przekonać najmłodszych do jedzenia. Tego nie wiemy. Pewne jest jednak, że dorośli doceniają szpinak za to, że można go dodawać do wielu potraw, wydobywając tym samym ich niecodzienny smak. Tylko jak go do tego wcześniej przygotować?
Przyrządzanie szpinaku
Najtrafniejszym rozwiązaniem będzie, jeśli wrzucimy liście szpinaku na rozgrzaną oliwię z oliwek, a następnie wciśniemy do niego kilka kropel cytryny. Ponoć taki zabieg powoduje, że z tego cennego warzywa nie „ucieka” żelazo. Czas podsmażania: około 2 minut. Dopiero w takiej postaci szpinak będzie nadawał się do użycia jako dodatku do zapiekanek czy naleśników. Można go także umieścić w mikrofalówce w miseczce, skropionego wodą, pod przykrywką z dziurkami. W ten sposób w szybkim czasie woda odparuje i listki będą gotowe do przyrządzenia.
Mrożenie szpinaku
Oczywiście najlepszy jest świeży szpinak, którego liście nie mają na swojej powierzchni żadnych przebarwień. Jeśli jednak kupiłaś go w formie mrożonki, łatwo pozbędziesz się z niego wody, umieszczając go we wrzątku i dusząc aż do momentu, gdy cała woda odparuje.
Szpinak — witaminy
Szpinak jest bogaty w takie witaminy, jak: A, C i K. Zwalcza zatem wolne rodniki będące przyczyną szybszego starzenia się, a także skutecznie obniża poziom cholesterolu i wzmacnia kości. Jest także cennym źródłem żelaza i magnezu, przez co zmniejsza ryzyko zawału.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze