Kiedy szczepić?
PATRYCJA • dawno temuSzczepionki podaje się już od najmłodszych lat, aby zapobiec wielu chorobom zakaźnym. Zawierają one drobnoustroje chorobotwórcze wraz z antygenami. Wprowadzone do organizmu dziecka uodparniają na dany szczep drobnoustrojów na całe życie. A jest to szczególnie ważne dla małych dzieci, których układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni ukształtowany. Aby szczepionka była skuteczna musi zostać podana w odpowiednim momencie.
Szczepienia obowiązkowe
Bez wątpienia, moment wykonania szczepionki, ma kluczowe znaczenie dla jej skuteczności. Dlatego należy podporządkować się terminom w kalendarzu szczepień i zaprowadzić dziecko na szczepienie w dniu wyznaczonym przez lekarza. Odstępstwo od tej reguły przysługuje dzieciom chorym w dniu szczepienia. W innych wypadkach, lepiej przełożyć spotkanie służbowe czy ważny wyjazd i zaszczepić dziecko.
Szczepienia w wyjątkowych sytuacjach
Oprócz obowiązkowych, wykonuje się również szczepienia zalecane. Wykaz tych szczepień odnajdziecie na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego. Wykonuje się je w terminach, które nie kolidują ze szczepieniami obowiązkowymi oraz zachowując odpowiedni odstęp czasowy między kolejnymi iniekcjami. Istnieją też sytuacje, w których należy koniecznie zaszczepić dziecko, niezależnie od terminu:
- kiedy dziecko zostanie pogryzione przez psa lub dzikie zwierze podaje mu się szczepionkę przeciw wściekliźnie(szczepienie jest bezpłatne),
- gdy malec mocno się zrani lub skaleczy, możliwe, że zostanie mu podana szczepionka przeciw tężcowi,
- jeśli u kogoś w rodzinie wykryto WZW typu B, najbliżsi tej osoby otrzymają darmową szczepionkę,
- w okresie zwiększonej zachorowalności na grypę, wielu rodziców szczepić dzieci,
- dodatkowe szczepienia przechodzą pracownicy medyczni, którzy ze względu na charakter wykonywanej pracy są bardziej narażeni na choroby zakaźne.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze