Zgrzytanie zębami podczas snu
BEATKA • dawno temuPrzyczyną zgrzytania zębami jest najczęściej bruksizm. Dolegliwość ta najczęściej dokucza osobom żyjącym w długotrwałym i trudnym do opanowania stresie. Już sam dźwięk zgrzytania dla niektórych jest dość nieprzyjemny. Poza tym zgrzytanie i zaciskanie zębów powoduje szybsze zużywanie i ścieranie się szkliwa. Konsekwencją tego zachowania jest szybsze gnicie nadwrażliwych zębów. Zignorowanie i zaniedbanie problemu zgrzytania zębami mogą doprowadzić do uszkodzenia stawów szczęki, a następnie do zapalenia kości lub stawów. Inna przyczyna zgrzytania zębami to owsica.
Bruksizm u dzieci
Bruksizm jest przypadłością nie tylko dzieci, ale też dorosłych. Najczęściej pojawia się u maluchów w wieku 6 lat i wówczas, gdy dziecku wypadają zęby mleczne, a pojawiają się zęby stałe. Nie wiadomo dokładnie, co jest przyczyną bruksizmu. Przypuszczalnie u podstawy choroby leżą długotrwały stres i wady zgryzu. Zgrzytanie zębami musi być leczone. Zaniedbanie dolegliwości ma wpływ na stan uzębienia – nie tylko ściera szkliwo, prowadzi też do kruszenia się ząbków, wywołuje bóle stawów żuchwowych.
Najczęstsze objawy bruksizmu to zaciskanie i zgrzytanie zębami. Dodatkowo dziecko może się skarżyć na ból szczęki nasilający się w trakcie jedzenia, mówienia, śmiania się, bóle twarzy. Niepokojące jest też obgryzanie przez dzieci kredek i długopisów oraz obgryzanie paznokci.
Leczenie bruksizmu ma charakter przyczynowy. Dlatego najpierw należy ustalić, czy u podstaw zgrzytania zębami leży stres, silne przeżycia, duża wrażliwość, czy też może dolegliwość wywołana jest wadami zgryzu. W drugim wypadku lekarz stomatolog prawdopodobnie zastosuje specjalną szynę odciążającą oraz pomoże prawidłowo ustawić szczękę. Stres u dzieci nie może być lekceważony. Sprawy, które dla dorosłych są banalne, dla dzieci wydają się nie do rozwiązania. Duży stres przeżywa dziecko w szkole. Często maluch, zgrzytając zębami, odreagowuje nadmiar emocji. W tym wypadku należy dziecku pomóc wyciszyć uczucia – wystarczy przytulenie dziecka, rozmowa z nim o jego zmartwieniach.
Owsica a zgrzytanie zębami
Owsica jest częstą chorobą u dzieci. Ponieważ łatwo się nią zarazić, chorują na nią też dorośli. Owsica to choroba brudnych rąk, choć do zakażenia może dojść z przyczyn innych niż zaniedbania higieniczne. Do zachorowania dochodzi też drogą wziewną, tzn. przez wdychanie jaj owsików z kurzem. Jeśli zgrzytanie zębów jest spowodowane owsicą, będzie występować nie tylko nocą, ale też w ciągu dnia. Oprócz tej dolegliwości, o zakażeniu owsicą świadczą: bezsenność u dzieci, drapanie się w okolicy odbytu, bóle brzucha i głowy, zmniejszony apetyt (przy jednoczesnym wzroście ochoty na słodycze), zaczerwienienia i pryszcze w okolicy odbytu, obgryzanie paznokci, zaburzona koncentracja, nocne moczenie dzieci.
Działania zapobiegające chorobie to dbanie o higienę. Poza tym trudno jest zapobiec zakażeniu owsicą. Leczenie choroby wymaga czasu i cierpliwości. Leczeniu poddawane jest nie tylko dziecko, ale też najbliższe otoczenie. Należy w tym czasie szczególnie dbać o czystość w domu. Ręczniki, pościel, bieliznę warto prać w 90 stopniach Celsjusza.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze