Pracować czy nie pracować w ciąży?
ISABELLE • dawno temuCiąża to cudowny okres. O ile nic nie boli, nie ma komplikacji, a płód nie jest zagrożony. W tym wypadku noszenie życia pod własnym sercem jest świetną sprawą. Tym bardziej, jeśli można normalnie funkcjonować. Większość ciężarnych kobiet nie przerywa więc z tego powodu pracy. Jednak obowiązki zawodowe mogą być bardziej męczące niż normalnie ze względu na samopoczucie kobiety i naturalne objawy ciąży. Aby zachować jednocześnie zdrowie (swoje i dziecka) oraz wydajność w pracy, należy przemyśleć, jak złagodzić występujące dolegliwości ciążowe i wiedzieć, kiedy praca zaczyna kobiecie zagrażać. Zatem pracować czy nie pracować w ciąży?
W ciąży można pracować, ale…
… ale musisz poradzić sobie po pierwsze z objawami i dolegliwościami, których nie sposób uniknąć, a po drugie z wymogami miejsca pracy.
W pierwszych miesiącach ciąży najbardziej dokuczliwe są poranne mdłości i wymioty. Do tego mdłości mogą utrzymywać się nawet cały dzień. Ale nigdy nie jest tak, że nic się nie da zrobić. Możesz sobie z tym poradzić. Wystarczy, że będziesz unikać zapachów i posiłków, które wzbudzają mdłości. Trzymaj przy sobie też produkty, które niwelują ten stan, na przykład krakersy czy słone paluszki. Przede wszystkim jednak powinnaś pić dużo płynów. Najlepiej wody, ale pomóc może ten imbirowa herbata.
Jeśli masz pracę, która jest dosyć wymagająca, zwłaszcza fizycznie, powinnaś zadbać o wszelkie witaminy i składniki mineralne. Pamiętaj, że to już kwestia nie tylko jednej osoby – czyli ciebie – ale dwóch! Aby nie czuć dużego zmęczenia, musisz dostarczyć organizmowi odpowiednich produktów. Jedz pokarmy bogate w żelazo i białko. Zmęczenie jest objawem niedoboru właśnie żelaza i magnezu, dlatego jedz obfite śniadania – mięso, warzywa takie jak sałata, pomidory oraz zboża w każdej postaci, unikaj tłuszczów. Rób także częste przerwy w pracy, wstań, przejdź się, poruszaj. Nie musisz od razu rozkładać maty i robić ćwiczeń ze szkoły rodzenia, ale warto od czasu do czasu przejść się w jedną i drugą stronę. Kwestia wypoczęcia w pracy wpływa też na to, jak wykorzystasz czas po pracy. Nie rób czegoś, co może zrobić za ciebie ktoś inny – niech twój mężczyzna robi zakupy albo zamawiaj je przez Internet. Jeśli masz do posprzątania dom, to na okres ciąży wynajmij kogoś, kto posprząta za ciebie. To nie dowód słabości, wręcz przeciwnie, dowód odpowiedzialności: za siebie i dziecko.
Kiedy nie pracować w ciąży?
Czasem się zdarza, że masz większe niż inne kobiety problemy z ciążą. Ciągłe wizyty u lekarza i stosowanie się do różnych jego zaleceń, leżenie plackiem w domu czy spędzanie połowy czasu w szpitalu – to tylko standarowe przykłady sytuacji, które niweczą nasze plany dotyczące wykonywania pracy. A leżenie w łóżku może zostać zalecone z powodu krwawienia lub plamienia. W pierwszym trymestrze ciąży dolegliwości takie mogą być wywołane zbyt słabym wydzielaniem progesteronu. Poza tym leżeć musisz, kiedy twoja ciąża jest zagrożona. W ten sposób krążenie w obrębie macicy i łożyska ulega polepszeniu, nacisk na szyjkę macicy złagodzeniu, ciśnienie tętnicze obniżeniu, a nerki działają sprawniej. Nie rób też nic więcej, niż to na co pozwolił ci lekarz. Nie szukaj także wymówek, aby wstać na chwilę, nawet jeżeli masz tylko zamiar nastawić wodę na herbatę. Nie słuchaj koleżanek i innych zaprzyjaźnionych doradców. Pamiętaj, że każdy, nawet niewielki wysiłek może mieć tragiczne skutki dla twojej ciąży. Jeśli twój stan zdrowia będzie się poprawiać, lekarz z pewnością pozwali ci na niewielką aktywność, np. krótki spacer, ale na pewno nie na pracę! Pamiętaj, że w przypadku ciąży zagrożonej, wszystko co robisz wbrew zaleceniom lekarza, może wpłynąć negatywnie na twoje dziecko, a nie rzadko i na ciebie. Zatem, jeśli usłyszysz od swojego ginekologa, że praca jest zakazana, nie próbuj sił i poddaj się temu zaleceniu, nawet kosztem zwolnienia. Żeby potem nie żałować.
Odpowiedź na pytanie, czy w ciąży można pracować, nie jest łatwa. Decyzja taka jest indywidualną sprawą kobiety, która bierze pod uwagę zdrowie swoje i maleństwa, które rośnie pod jej sercem. Najważniejsze, aby nie robić nic wbrew sobie i dziecku.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze