Separacja małżeńska
KAROLINA • dawno temuI chociaż nie można popadać w pesymizm, to jednak życie często weryfikuje nasze wyobrażenia i marzenia. Zwykle w dorosłość wchodzimy pełni energii i optymizmu, wierząc, że na pewno osiągniemy to, co sobie wymarzyliśmy – świetną, chociaż często stresującą pracę, która spełnia nasze ambicje zawodowe i szczęśliwą rodzinę, będącą bardzo istotnym, jeżeli nie najistotniejszym elementem życia. Zdarza się jednak, że składając przysięgę małżeńską, my albo nasz partner nie jesteśmy przygotowani podołać tego rodzaju związkowi. Z drugiej strony życie może przynieść nam wiele niespodzianek, zwłaszcza gdy namiętność słabnie i nie zawsze potrafimy wskrzesić ją na nowo. Najbardziej radykalnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest rozwód określany jako ustanie stosunku małżeństwa. Jednak często słyszy się, że zanim on nastąpi, niektóre osoby decydują się na separację. Na czym ona polega? W jaki sposób można starać się o separację? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Co to jest separacja?
Najprościej separację można określić jako formę pośrednią między małżeństwem a rozwodem. Chodzi tu przede wszystkim o to, że osoby w separacji nadal są w związku małżeńskim, jednak już pojawiają się w nim pewne elementy, które występują przy rozwodzie, inne natomiast charakterystyczne są wyłącznie dla zupełnego zakończenia małżeństwa. Do ostatnich z nich zaliczyć trzeba przede wszystkim możliwość zawarcia nowego związku małżeńskiego, przywrócenia nazwiska panieńskiego czy ograniczenie czasowe zobowiązania alimentacyjnego. Zanim zdecydujesz się na rozwód czy separację,powinnaś także wiedzieć, że zarówno w jednym, jak i drugim przypadku mamy do czynienia z orzeczeniem sądowym, jednak różne są tutaj koszty i czas trwania procedury. Na czym jeszczepolega separacja małżeńska? Istotną kwestią jest to, że mogą się o nią starać również osoby, po stronie których leży wina za rozkład życia małżeńskiego, co w znacznym stopniu różni ją od rozwodu. Wiedząc już, co to jest separacja i jakie są jej cechy charakterystyczne, warto poruszyć także kwestię małoletnich. Kwestia separacja a dzieci przedstawia się następująco – zwykle pełna władza rodzicielska jest pozostawiona obojgu rodzicom, choć sąd może w trakcie orzekania o separację ją ograniczyć albo jej pozbawić. W jaki sposób starać się o separację?
Wniosek o separację
Wniosek o separację może złożyć każda ze stron, bez względu na okoliczności i przyczyny podjęcia takiej decyzji. Powinien on być złożony do właściwego sądu okręgowego, jakim jest ten zgodny z ostatnim wspólnym miejscem zamieszkania małżonków. Wniosek o separację powinien zawierać takie informacje jak dane osobowe powoda i pozwanego, miejsce zawarcia związku małżeńskiego oraz żądania dotyczące zwłaszcza opieki nad dziećmi albo świadczeń alimentacyjnych. We wniosku powinny być także przedstawione przyczyny jego złożenia razem z przedstawionymi dowodami dokumentującymi taki stan rzeczy. Do wniosku należy również dołączyć takie dokumenty jak skrócony akt małżeństwa, a w przypadku małoletnich odpisy ich aktów urodzeń.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze