Przyczyny nieświeżego oddechu
BEATKA • dawno temuNieprzyjemny zapach z ust to zmora wielu osób. Ta przykra dolegliwość może skutecznie zakłócić życie społeczne i komunikację międzyludzką. Nieświeży oddech jest często objawem chorób jamy ustnej lub chorób ogólnoustrojowych. Dokładną przyczynę ustalić może lekarz stomatolog. Jeśli więc szukasz sposobu na nieświeży oddech, poznaj najpierw jego przyczynę. W innym razie twoja walka z nieprzyjemnym fetorem z ust może skończyć się porażką.
Problemy z nieprzyjemnym oddechem
Niemiła woń z ust to lotne związki siarki. Za pojawienie się nieświeżego oddechu mogą być odpowiedzialne choroby jamy ustnej lub choroby ogólnoustrojowe. W większości wypadków za fetor z ust odpowiada niewłaściwa higiena jamy ustnej. Najczęściej popełniane błędy dotyczą niedbałego mycia zębów (niewłaściwe używanie szczoteczek do zębów, krótki czas mycia, nieumiejętne szczotkowanie, niestosowanie nici dentystycznych). Inne przyczyny powstania brzydkiego zapachu wiążą się z pojawieniem się próchnicy i schorzeń dziąseł. Dużo osób zapomina o myciu języka, na którym również gromadzą się bakterie. Język należy czyścić wówczas, gdy myje się zęby. Obecnie szczoteczki do zębów wyposażone są w specjalną gumową część, znajdującą się na odwrotnej stronie włosków.
W okolicach dziąseł i na migdałkach mogą gromadzić się drożdże z rodzaju Candida, które rozwijają się zazwyczaj po przebytej kuracji antybiotykowej lub wówczas, gdy nasz układ odpornościowy zaczyna szwankować. Organizm ludzki jest wystawiony na działanie bakterii zwłaszcza wiosną, gdy nasza dieta jest uboga w witaminy i minerały. Również przemęczenie i niewyspanie osłabiają organizm.
Problemy z nieświeżym oddechem mogą się pojawić również przy zaniedbanej lub źle leczonej cukrzycy, przy chorobach wątroby oraz płuc. Według obiegowej opinii, na powstanie nieświeżego oddechu wpływają problemy jelitowe i żołądkowe. To jednak błędne przekonanie.
Jednostką chorobową powodującą problemy z nieświeżym oddechem jest halitosis. Jej odmianą jest halitosis poranny, który dokucza tuż po obudzeniu – jego powstanie wiąże się ze zmniejszoną produkcją śliny podczas snu, a w konsekwencji z rozwojem bakterii w jamie ustnej. Pozbycie się halitosisu porannego jest stosunkowo proste – wystarczy porządnie wyszczotkować zęby. Halitosis utrudnia prowadzenie kontaktów społecznych, zaburza relacje międzyludzkie, a także zniechęca do utrzymywania intymnych stosunków.
Jak rozpoznać nieświeży oddech?
Widzisz, że koledzy z pracy i domownicy odsuwają się od ciebie, gdy zaczynasz mówić? Podejrzewasz, że przyczyną tego zachowania jest nieprzyjemny oddech? Jeśli nie masz pewności, czy twój oddech jest nieświeży, możesz się o tym przekonać w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że wykorzystasz do tego poniższe sposoby:
- Suchą, czystą i bezzapachową chusteczką należy potrzeć tylną część języka. Jeśli na chusteczce po kilku sekundach pojawi się brzydki zapach oznaczać to może obecność halitosisu.
- Inny sposób to przeczyszczenie szpar międzyzębowych zwykłą nicią (bezzapachową, nie woskowaną), jeśli po 30 sekundach zacznie brzydko pachnięć, to prawdopodobnie jest halitosis.
- Jeśli nie masz pod ręką ani chusteczki, ani nici, poliż (przez około 5 sekund) dłoń. Brzydki zapach powstały po pół minucie świadczy o istnieniu halitosisu.
W wypadku nieprzyjemnego oddechu dbanie o zęby może nie wystarczać. Dlatego też skonsultuj się z lekarzem stomatologiem, który pomoże ci ustalić przyczynę nieświeżego oddechu, a także podpowie, jak z nią walczyć.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze