Śmiech jest uniwersalnym językiem
PAULA • dawno temuPodstawowe emocje takie jak radość, gniew, strach czy smutek są wspólne dla wszystkich ludzi, ale sposób, w jaki je komunikujemy, nie zawsze jest taki sam. Na przykład ludzie z innych kultur mogą nie zrozumieć tych samych słów i zwrotów czy mowy ciała co my. Zespół naukowy pod kierownictwem prof. Sophie Scott z University College London (UCL)zbadał, czy dźwięki związane z emocjami, takimi jak radość, gniew, strach, smutek, niesmak i zdziwienie są wspólne między różnymi kulturami, próbując dowiedzieć się, czy pewne emocje są uniwersalne.
Dr Disa Sauter przyjrzała się grupie ponad 20 000 ludzi z Wielkiej Brytanii oraz z odizolowanych terenów Namibii w południowo-zachodniej Afryce. Jednostki z odległych obszarów Namibii wiodły całkowicie prosty i tradycyjny styl życia, bez prądu, bieżącej wody, edukacji szkolnej oraz bez jakiegokolwiek kontaktu z innymi sąsiadującymi grupami ludzi.
Uczestników poproszono o wysłuchanie krótkiego opowiadania, skupiającego się wokół jednej emocji na przykład na tym, jak ktoś jest bardzo smutny z powodu niedawnej śmierci członka rodziny. Pod koniec opowiadania można było usłyszeć dwa dźwięki – płacz i śmiech. Ochotnicy mieli za zadanie zidentyfikować, który dźwięk odpowiadał emocjom wyrażonym w opowiedzianej historii.
Jak powiedziała prof. Scott: Ludzie z obu grup odnajdywali podstawowe emocje, jak gniew, strach, wstręt, radość, smutek i zdziwienie, jako najbardziej łatwe do rozpoznania. A to z kolei sugeruje, iż powyższe emocje i ich odpowiednik dźwiękowy są podobne we wszystkich kulturach ludzkiej cywilizacji.
Śmiech w szczególności był dobrze rozpoznawalny wśród obu grup uczestników, którzy kojarzyli go z zabawą, łaskotaniem i odczuwaniem przyjemności.
źródło: abczdrowie.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze